Subiect "intrebare adeverinta gr. II" Deschis de Nicoleta Baciu la data: 07/23/2009 3:50pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare adeverinta gr. II
Scris de: Nicoleta Baciu la data: 07/23/2009 3:50pm
Gen:F
Data nasterii:04.07.1954
Stagiul de cotizare:32 ANI SI 7 LUNI
Alte date:Am avut o mare surpriza de la o Casa de Pensii
Intrebare: In anul 2003 am fost obligata si data afara ca nu mai mergea treaba la SC CEREALCOM Olt Slatina si am primit actele cu vechimea si o adeverinta in care se specifica perioada lucrata cat si perioada lucrata cu grupa aII-a, vreo 21 ani si ceva.
Am fost sa intreb si eu cand pot iesi la pensie tinand cont de acea adeverinta si mi-i se spune ca eu nu pot beneficia de grupa ca laborantii nu se incadreaza la acel pct. 18 din anexa II din ordinul 50/1990. Mentionez ca am lucrat initial ca muncitor necalificat iar dupa vreo 2 ani ca laborant in siloz ( unde se manipuleaza cereale).
De unde si pana unde stie acel functionar ca eu nu beneficiez din moment ce acel lucru reiese din adeverinta. Mi-a spus ca sa ma duc sa aduc o noua adeverinta dupa un ordin 590/sept 2008 ca cea pe care o am eu nu e buna. Ideea e ca acest Cereal com nu mai existas-a lichidat s-a dizolvat, asta inseamna sa caut acul in carul cu fan, de unde sa mai iau eu o alta adeverinta. Am una care a fost eliberata in 2003 dupa modelele de atunci in care se specifica perioada lucrata in siloz ca laborant in grupa a II-a de munca conform Ordin 50/1990 anexa II, pct. 18 si adresa 5527/1991 a MMPS in procent de 100%. Din ce comunicate au dat casele de pensii se specifica ca cei care au adeverinte eliberate inainte de aparitia acestui ordin 590/2008 sunt valabile si dupa cate am vazut si eu ar cam fi toate elementele specificate.

Va rog sa-mi spuneti si mie ce sa fac ca am si diabet sunt bolnava si speram sa ies si eu la pensie in dec 2009 dar cred ca nu prea mai apuc dupa spusele unui functionar de la pensii.
Dupa parerea dvs este normal sa-mi mai ceara o alata adeverinta sau ar trebui sa o ia in calcul pe aceasta eliberata din 2003.
Va multumesc anticipat pentru raspuns si va rog sa ma iertati ca v-am scris asa de mult.

Toata stima si mult respect,
Nicoleta
Re: intrebare adeverinta gr. II
Scris de: la pensie la data: 07/25/2009 3:05am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 04 mai 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Anexa II la Ordinul 50/1990 la nr 18 prevede ”Activitate de manipulare in vrac a cerealelor si cimentului in silozuri si in interiorul navelor.
Incadrarea locurilor de munca in grupele de munca nu se face numai prin incadrarea la un numar din anexele la Ordinul 50/1990. Aceasta incadrare s-a facut prin intocmirea de catre intreprindere a unul dosar cu determinarea de noxe si avizele necesare.
Daca aceste formalitati au fost facute corect atunci puteti cere la intreprindere o dovada ca aceasta a respectat aceste proceduri si cu aceasta fie mai incercati inca odata la Casa de Pensii (insa daca este vorba de Casa Judeteana de Pensii Olt aceasta este cunoscuta pentru nerecunoasterea grupei II de munca) fie sa deschideti actiune in justitie la Tribunalul Judetean Olt.
Actiunea in justitie este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1