Subiect "Verificare pensie ." Deschis de Codreanu Ion la data: 09/03/2022 5:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Verificare pensie .
Scris de: Codreanu Ion la data: 09/03/2022 5:17am
Gen:Masculin
Data nasterii:21.07.1969
Stagiul de cotizare:33 ani din care 10.2 luni grupa 2 si 5.9 luni conditi deosebite
Alte date:
Intrebare:Buna ziua !Am scris salariile si sporurile cu caracter permanent pana in 04.2001 ! Ce am sesizat ca sunt mult mai mici in cartea de munca decat in adeverintele eliberate de angajator si scrie in carte salariul negociat sau schimbat salarizare, nu salariul pe care l-am incasat ! M-a puteti ajuta sa inteleg cum functioneza mecanizmul, sau dupa 1992 trebuia sa ma folosesc de brut cu tot cu sporuri din adeverinte ??? Multumesc frumos ,o zi faina !
Re: Verificare pensie .
Scris de: la pensie la data: 09/05/2022 3:15am
Sporurile cu caracter permanent sunt corecte cele din adeverinta, deoarece in carnetul de munca nu sunt inscrise toate sporurile primite.
Asa cum v-am explicat in un mesaj anterior, conform actualei legi a pensiilor 263/2010, inainte de aprilie 2001 se iau in calculul pensiei :
- Salariile tarifare, care pot fi luate din carnetul de munca asa cum este scris sau din adeverinta daca in aceasta este o coloana cu salariul tarifar
- Sporurile cu caracter permanent in care intra si sporul pentru orele de noapte
Nu intra in calculul pensiei in aceasta perioada sporul pentru orele suplimentare, pentru zilele de sarbatoare, sumele castigate in acord si primele primite.
Salariul brut se ia in calcul numai in perioada dupa aprilie 2001.
Baza de calcul a pensiei in aceasta perioada este explicata de noi pe larg pe pagina "Baza de calcul a punctajului pensiei" accesibila de pe pagina principala a site-ului,
Se prevede ca actuala lege a pensiilor sa fi inlocuita peste cca un an si atunci se vor lua in calculul punctajului pensiei salariile brute si in perioada inainte de aprilie 2001.
Re: Verificare pensie .
Scris de: Valeria la data: 11/21/2022 12:59pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna seara,

In privinta veniturilor brute suplimentare, cu caracter nepermanent, exista o decizie RIL a ICCJ -19/2012, prin care se precizeaza ca aceste venituri pot fi luate in calcul daca s-a platit CAS, confirmat de angajator prin adeverinte, cu precizarea legii si nr.+ anul contractului colectiv de munca. Dar asta presupune proces in instanta in max 45 de zile de la decizia de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1