Subiect "Cum va fi pensia in octombrie ?" Deschis de Danila Elena la data: 09/11/2022 11:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum va fi pensia in octombrie ?
Scris de: Danila Elena la data: 09/11/2022 11:13pm
Gen F
Data nasterii 2 09 1961
Stagiul de cotizare
Alte date:
Intrebare:Va rog sa=mi spuneti cum va fi pensia in octombrie in conditiile in care sunt pensionata anticipat si inplinesc varsta de pensionare ( limita de varsta ) 02 octombrie 2022 adica 61 ani si 1 luna .


Va multumesc anticipat !
Re: Cum va fi pensia in octombrie ?
Scris de: la pensie la data: 09/12/2022 3:09am
Varsta standard de pensionare a dv este de 62 ani si 1 luna si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in data de 02 octombrie 2022 daca aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an.
Daca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 02 octombrie 2022 pensia pe luna octombrie 2022 se va calcula astfel :
- Se va calcula pensia anticipata corespunzatoare unei zile pentru 01 octombrie.
- Se va calcula pensia pentru limita de varsta corespunzatoare pentru 30 zile pentru intervalul 02 - 31 octombrie
- Suma celor doua componente va constitui pensia lunara.
Acest calcul este teoretic pentruca acesta se va face dupa un interval de cateva luni iar dv in luna octombrie 2022 veti primi aceeasi pensie, nerecalculata, urmand ca la recalculare sa primiti restantele care vi se cuvin de la data de 02 octombrie 2022.
Re: Cum va fi pensia in octombrie ?
Scris de: Danila Elena la data: 09/12/2022 12:55pm
Danila Elena :
Gen F
Data nasterii 2 09 1961
Stagiul de cotizare
Alte date:
Intrebare:Va rog sa=mi spuneti cum va fi pensia in octombrie in conditiile in care sunt pensionata anticipat si inplinesc varsta de pensionare ( limita de varsta ) 02 octombrie 2022 adica 61 ani si 1 luna .


Va multumesc anticipat ![/quote
AM INTELES RASPUNSUL PRIMESC ACEEASI PENSIE DAR CAND SE RECALCULEAZA SA PRIMESC DIFERENTA ?
Re: Cum va fi pensia in octombrie ?
Scris de: la pensie la data: 09/13/2022 1:49am
Nu putem sa va precizam perioada dupa care primiti pensia recalculata deoarece aceasta depinde de Casa de pensii teritoriala de care apartineti.
In mod normal ar trebui sa primiti decizia de recalculare in luna noiembrie si prima pensie recalculata si restantele in luna decembrie.
Daca nu primiti decizia de recalculare in noiembrie faceti o cerere la Casa de pensii in care sa sesizati ca ati indeplinit conditiile pentru pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1