Subiect "cand pot iesi la pensie" Deschis de nenciu veronica la data: 09/13/2022 7:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie
Scris de: nenciu veronica la data: 09/13/2022 7:09am
Gen:feminin
Data nasterii:08.01.1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua,sunt angajata incepand cu luna 10 1983,vanzator comercial,pana in luna 05 1990.Din luna 12 1990 am fost angajata la cfr magaziner pana luna 12 1993 cand am intrerupt activitatea 7 ani conform art 129 din codul muncii. coroborat cu art 9 lit k legea 1120 pentru cresterea copilului.Am reanceput activitatea in luna 5 .2000 ca vanzator bilete cfr calatori pana in luna 02. 2004 de cand am trecut ca casier cf pana in prezent.As dori sa stiu cand ma incadrez sa ies la pensie.,eventual anticipat.As dori sa stiu perioada de 7 ani pentru cresterea copilului de intrerupere cum este considerata,vechime,cotizatie,eyc.Multumesc!!
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 09/13/2022 10:07am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 08 octombrie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 9 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 34 ani (in prezent aveti cca 32 ani). Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Regretam ca nu va putem preciza daca perioada de crestere copil este asimilata stagiului de cotizare deoarece prevederile legale precizate de dv sunt gresite.
Perioada de ingrijire copil este asimilata stagiului de cotizare daca pe acea perioada mama primeste indemnizatie. In perioada mentionata de dv nu se acorda indemnizatie de crestere copil pana la varsta de 7 ani si presupunem ca in acea perioada contractul dv a incetat si deci nu se asimileaza cu stagiu de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1