Subiect "cu ce stagiu se calculeaza pensia pentru persoana cu handicap accentuat" Deschis de Maria Stanciu la data: 09/14/2022 1:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cu ce stagiu se calculeaza pensia pentru persoana cu handicap accentuat
Scris de: Maria Stanciu la data: 09/14/2022 1:02pm
Gen:M
Data nasterii:01.07.1967
Stagiul de cotizare:37ani si 5 luni
Alte date:14ani si 7 luni conditii normale,14ani si 3 luni grupa 2,stgiu suplimentar aferent gr2 3anisi 6 luni,3ani si 5luni pensie de invaliditate,1an si 3 luni armata
Intrebare:''Nascut 01.07. 1967
Persoana cu handicap "preexistent calitatii de asigurat" grad accentuat
Angajat din 1985
Facultate de zi,1985-1990 (absolvita in paralel cu serviciul)
1985-1986 stagiu militar TR
1986-2001 grupa 2 de munca
2001- 2019 conditii normale
2019-2022 - pensie de invaliditate
Stagiu de cotizare redus la 23,4 ani - art 58 lit b legea 263/2010
De la 01.07.2022 trecere la pensie de limita de varsta.. ar fi trebuit sa primesc deja Decizia de limita de varsta
La data de 01.07.2022 am facut cerere de trecere de la pensie de invaliditate la pensie de limita de varsta. Intrebarea mea este cum ze calculeaza perioadele necontributive dar asimilate stagiului de cotizare in cazul persoanei cu handicap? Pe sragiu redus din sau pe stagiul complet de cotizare de 35 ani daca intreaga activitate/stagiu este realizat in conditii de handicap' Va multumesc daca ne puteti raspunde cum se calculeaza pensia in cazul de mai sus anii armata ,anii de pensie de invaliditate se impart la 35 sau la 23ani si 4 luni, care ar fi interpretarea sau art de lege care reglementeaza ? Va multumesc mult pentru ajutor nu este prima oara cand ne ajutati este o intrebare din grupul meu de fb daca voi posta raspunsul voi mentiona si sursa . Multa sanatate va doresc ,cu respect multumesc mult !
Re: cu ce stagiu se calculeaza pensia pentru persoana cu handicap accentuat
Scris de: la pensie la data: 09/15/2022 5:19am
Perioada facultatii nu este recunoscuta ca stagiu asimilat daca in aceiasi perioada a realizat stagiu de cotizare prin contract de munca, conform art 49 alin (3) din legea pensiilor 263/2010.
Pentru perioada de 14 ani intregi lucrata in grupa II de munca beneficiaza de un stagiu de cotizare suplimentar de 3 ani si 3 luni si de reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 8 luni.
Pentru faptul ca are un stagiu de cotizare mai mare de 23 ani si 4 luni (2/3 din 35 ani) lucrat in starea de handicap accentuat are dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani si reducerea stagiului complet de cotizare de la 35 ani la 23 ani si 4 luni.
Punctajul lunar pe perioada luata in calcul se calculeaza astfel :
Pe perioada stagiului militar se ia in calcul salariul minim pe economie conform art 164 alin (2) din legea pensiilor 263/2010.
Pe perioada pensiei de invaliditate se ia in calcul cuantumul pensiei de invaliditate conform art 164 alin (5) litera a) din legea pensiilor 263/2010.
Pe perioada lucrata inainte de 01 aprilie 2001 se ia in calcul salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent conform art 165 alin (2) din legea pensiilor 263/2010.
Pe perioada lucrata dupa data de 01 aprilie 2001 se ia in calcul salariul brut pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS) conform art 166 din legea pensiilor 263/2010.
Baza de calcul a punctajului pensiei este prezentata de noi in pagina cu acest nume, accesibila de pe pagina principala.
Calculul punctajului mediu pentru toata perioada luata in calcul, in cazul prezentat de dv, se face utilizand stagiul de cotizare redus de 23 ani si 4 luni (23,33333).
Re: cu ce stagiu se calculeaza pensia pentru persoana cu handicap accentuat
Scris de: Carp Mircea la data: 09/15/2022 9:07am
In opinia mea, trebuiesc aplicate urmatoarele prevederi legale:(1)Legea 263/2010 Art.95(2) În situația persoanelor prevăzute la art. 56-59, la stabilirea punctajului mediu anual se iau în considerare stagiile de cotizare complete prevăzute la aceste articole.
(3) În cazul persoanelor care realizează stagii de cotizare în mai multe situații, pentru care legea prevede stagii complete de cotizare diferite, punctajul mediu anual se determină prin însumarea punctajelor medii anuale calculate corespunzător stagiilor complete de cotizare prevăzute de prezenta lege, pentru fiecare dintre situațiile respective.(2)H.G.257/2011 Art.69(2) În situația persoanelor prevăzute la art. 56-59 din lege, la stabilirea punctajului mediu anual se iau în considerare stagiile complete de cotizare reglementate la aceste articole, numai pentru determinarea punctajelor medii anuale corespunzătoare perioadelor realizate în condițiile la care acestea se referă.
Am dat doar prevederile legale.Adica, trebuiesc utilizate doua stagii complete de cotizare la determinarea punctajului mediu anual.Nu doresc sa dezvolt subiectul
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1