Subiect "Reducere varsta pensionare" Deschis de Iacob Alin la data: 09/16/2022 5:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducere varsta pensionare
Scris de: Iacob Alin la data: 09/16/2022 5:35am
Gen:M
Data nasterii:8 apr 1968
Stagiul de cotizare:stagiu minim 35 ani stagiu cotizare total 44 ani si 4 luni
Alte date:
Intrebare: Am lucrat in gr a II 2ani si 8 luni ,grupa I 6 ani si 4 luni inainte de 2001, conditii deosebite 19 ani si 6 luni .Care este reducerea de care pot beneficia si la ce varsta pot iesi la pensie?
Re: Reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/16/2022 1:26pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 08 aprilie 2033 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in grupa I, 3 ani intregi lucrat in grupa II de munca (completat cu 4 luni neutilizate la grupa I) si 19 ani intregi lucrat in grupa conditii deosebite beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 10 ani si 1 luna care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 6 ani lucrat in grupa conditii speciale si 22 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 10 an si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 8 luni adica in data de 08 decembrie 2022.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1