Subiect "suspendare plata pensie sau amanare decizie de pensionare pentru limita de varsta" Deschis de Velicu Daniela la data: 09/18/2022 8:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
suspendare plata pensie sau amanare decizie de pensionare pentru limita de varsta
Scris de: Velicu Daniela la data: 09/18/2022 8:06am
Gen: feminin
Data nasterii:13.11.2022
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:
Intrebare: Buna ziua,
Am o decizie pentru pensie anticipata din ian 2022 nepusa in plata intrucat lucrez in continuare si in luna oct.2022 implinesc varsta pentru pensie la limita de varsta.
Intrucat doresc sa-mi continui activitatea si am o cerere aprobata de angajator in acest sens ,dar nu pot cumula pensia cu salariu, va rog sa ma indrumati cum sa procedez pentru a putea continua activitatea pe acelasi contract de munca si sa nu cumulez pensia cu salariu.
Sa depun inainte de implinirea varstei la Casa de pensii o cerere pentru a cere suspendarea platii pensiei de limita de varsta? sa astept sa vina decizia si apoi sa cer suspendarea platii sau sa cer amanarea intocmirii Deciziei de limita de varsta?
Decizia de pensie de limita de varsta se emite din oficiu in octombrie 2022 fara sa depun personal cerere la Casa de pensii?
Cum pot proceda pentru a fi in termeni legali si a nu cumula salariu cu pensia.
Re: suspendare plata pensie sau amanare decizie de pensionare pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 09/18/2022 9:40am
Data nasterii gresita.
Decizia de pensie pentru limita de varsta se emite din oficiu la data implinirii varstei standard de pensionare.
Deoarece conform legii pensiilor 263/2010 pensia pentru limita de varsta poate fi cumulata cu salariu nu vedem nicio problema sa continuati sa lucrati si sa cumulati pensia cu salariu.
Exista anumite restrictii in privinta cumularii pensiei pentru limita de varsta cu salariu in anumite sectoare de activitate dar aceastea sunt impuse de statutul salariatilor din aceste sectoare. Daca lucrati in aceste sectoare pentru gasirea solutiilor adresati-va angajatorului.
Re: suspendare plata pensie sau amanare decizie de pensionare pentru limita de varsta
Scris de: Velicu Daniela la data: 09/18/2022 4:07pm
Gen:feminin
Data nasterii:13.11.1960
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:
Intrebare:
Pot cere suspendarea platii pensiei atat timp cat voi mai lucra (1 an), dupa primirea deciziei de pensie de limita de varsta , intrucat angajatorul nu este de acord cu cumularea pensiei cu salariu?
Re: suspendare plata pensie sau amanare decizie de pensionare pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 09/19/2022 10:45am
Mrergeti la ghiseul Casei de pensii de care apartineti si cereti sa va spuna ce trebuie facut.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1