Subiect "pensie" Deschis de cosmina la data: 09/21/2022 5:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: cosmina la data: 09/21/2022 5:35am
Gen:F
Data nasterii:17.04.1977
Stagiul de cotizare:24 ANI SI 5 LUNI
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,am facultatea facuta in timp ce eram angajata ,locuiesc in zona poluata ,am stagiu de 24 ani si 5 luni ,daca facultatea si zona poluata ma ajuta la anii de pensie si cand as putea beneficia d epensiue.Va multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 09/21/2022 7:31am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 17 aprilie 2040 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Perioada facultatii nu se asimileaza stagiului de cotizare daca in acea perioada ati realizat stagiu de cotizare lucrand cu contract de munca
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 58 ani daca va completati stagiul de cotizare cu 10 ani si 7 luni si realizati stagiul complet de cotizare care in cazul dv este de 35 ani. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca ati avut domiciliul minim 30 ani in o zona cu poluare remanenta aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata, la varsta de 61 ani daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare care in cazul dv este de 35 ani si pana atunci nu cereti pensie anticipata partiala, diminuata.
Opinia noastra este ca pana la iesirea dv la pensie prevederile legale privind pensiile se vor modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1