Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Gabriela la data: 09/23/2022 8:57pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Gabriela la data: 09/23/2022 8:57pm
Gen: F
Data nasterii: Dec. 1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Indeplinesc conditiile pentru pensionarea anticipata partiala in luna octombrie 2023; presupunand ca dosarul de pensie anticipata partiala este respins, pot sa aplic, in octombrie 2026, pentru pensie la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani, datorita faptului ca am locuit 30 de ani in zone poluate? Mentionez ca am lucrat in Romania 19 ani si nu am fost incadrata in grupa I sau II de munca.
Va multumesc
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/24/2022 9:52am
Conditiile de obtinere a pensiei anticipate partiale, nediminuata, pentru domiciliul in o zona cu poluare remanenta sunt :
- Sa aveti varsta mai mare de 60 ani si 10 luni.
- Sa aveti stagiul de cotizare de minim 34 ani si 5 luni.
- Sa aveti domiciliul de minim 30 ani in o zona cu poluare remanenta, nominalizata la art 65 aliniatul (5) din legea pensiilor 253/2010 cu modificarile ulterioare.
- Sa nu beneficiati anterior de pensie anticipata partiala, diminuata. Este posibil ca aceasta conditie sa fie eliminata in anii urmatori prin o noua lege a pensiilor.
Deci daca nu vi se aproba dosarul de pensie anticipata partiala in octombrie 2023 si nu mai depuneti dosar pentru aceasta pensie si in octombrie 2026 indepliniti celelalte conditii, iar prevederile legale se mentin aceleasi, aveti dreptul la pensie anticipata partiala nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1