Subiect "iesire la pensie" Deschis de Munteanu Dan la data: 07/24/2009 2:56pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: Munteanu Dan la data: 07/24/2009 2:56pm
Gen:masculin
Data nasterii:06/09/1955
Stagiul de cotizare:angajat in 09/01/1980 ca inginer AFDJ Galati, transferat in interes de serviciu in 03/11/1983 la "Navrom" Galati unde am lucrat, pana cand am fost disponibilizat in 03/12/2009 prin desfiintarea partiala a societatii iar actualmente beneficiez de prevederile Legii 76/2002.
Alte date:-facultate de mecanica 5 ani(zi);
-armata 9 luni dupa absolvirea facultatii.
Intrebare:Vreau sa stiu cand pot solicita iesirea la pensie anticipata deoarece am facut un accident vascular cerebral din care mi-am revenit destul de bine dar mi-a afectat memoria de surta durata si oarecum mobilitatea;este greu sa ies la pensie pe caz de boala dar mai greu sa gasesc ceva de lucru pentru un om de varsta mea.
Multumesc anticipat si astept un raspuns lamuritor.
Cu respect!
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 07/25/2009 4:29am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 06 septembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 06 septembrie 2020 adica dupa 06 septembrie 2015 la varsta de 60 ani, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul total de cotizare mai mare de 35 ani. La data disponibilizarii cu aportul stagiilor asimilate pentru cursuri universitare si stagiu militar aveati un stagiu de cotizare total de 34 ani si 7 luni urmand sa il completati cu cca 5 luni pe perioada cat beneficiati de prevederile legii 76/2002.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1