Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Alexandru la data: 10/03/2022 6:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Alexandru la data: 10/03/2022 6:38am
Gen:M
Data nasterii:11.09.1967
Stagiul de cotizare:29 ani si 6 luni+ 1 an armata(1989-1990 - date introduse in programul dumneavoastra).
Alte date:Grupa 2 de munca astfel: 1986-1987((9luni); 1987- 1989(22luni); 1990- 1993(28 luni)-Total 4 ani si 9 luni
Intrebare:Buna ziua, Conform datelor introduse in programul dumneavoastra va rog sa-mi spuneti cand pot face cerere pentru pensionare anticipata. Multumesc!
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/03/2022 9:58am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca la varsta standard de pensionare de 65 ani adica in data de 11 septembrie 2032.
In program ati introdus date in 29 ani si 8 luni, din care 4 ani si 11 luni in grupa II de munca si 1 an si 1 luna stagiu militar
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca pentruca acesta se acorda pentru stagii de minim 5 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 8 luni adica in data de 11 mai 2031 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 4 ani si 3 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani cumuland stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani atunci cand va completati stagiul de cotizare cu 5 ani si 4 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
In privinta datelor introduse de dv in programul de calcul avem urmatoarele observatii :
Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre iulie 1988 - august 1989 3 %
Intre octombrie 1990 - martie 1992 6 %
3. Dupa aprilie 2001 salariile pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate la anumite sume indicate de noi la pagina "Limitarea salariului luat in calculul pensiei" accesabila din pagina principala. Dumneavoastra ati introdus in anumite perioade salarii mai mari decat aceste limite insa aceasta nu influenteaza calculul pensiei pentruca programul face automat limitarea.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Alexandru la data: 10/04/2022 7:25am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca la varsta standard de pensionare de 65 ani adica in data de 11 septembrie 2032.
In program ati introdus date in 29 ani si 8 luni, din care 4 ani si 11 luni in grupa II de munca si 1 an si 1 luna stagiu militar
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca pentruca acesta se acorda pentru stagii de minim 5 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 8 luni adica in data de 11 mai 2031 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 4 ani si 3 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani cumuland stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani atunci cand va completati stagiul de cotizare cu 5 ani si 4 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
In privinta datelor introduse de dv in programul de calcul avem urmatoarele observatii :
Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre iulie 1988 - august 1989 3 %
Intre octombrie 1990 - martie 1992 6 %
3. Dupa aprilie 2001 salariile pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate la anumite sume indicate de noi la pagina "Limitarea salariului luat in calculul pensiei" accesabila din pagina principala. Dumneavoastra ati introdus in anumite perioade salarii mai mari decat aceste limite insa aceasta nu influenteaza calculul pensiei pentruca programul face automat limitarea.
Multumesc tare mult pentru raspuns. Cu respect!
Re: Pensie anticipata
Scris de: Alexandru la data: 01/19/2023 3:47am
Alexandru :
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca la varsta standard de pensionare de 65 ani adica in data de 11 septembrie 2032.
In program ati introdus date in 29 ani si 8 luni, din care 4 ani si 11 luni in grupa II de munca si 1 an si 1 luna stagiu militar
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca pentruca acesta se acorda pentru stagii de minim 5 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 8 luni adica in data de 11 mai 2031 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 4 ani si 3 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani cumuland stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani atunci cand va completati stagiul de cotizare cu 5 ani si 4 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
In privinta datelor introduse de dv in programul de calcul avem urmatoarele observatii :
Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre iulie 1988 - august 1989 3 %
Intre octombrie 1990 - martie 1992 6 %
3. Dupa aprilie 2001 salariile pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate la anumite sume indicate de noi la pagina "Limitarea salariului luat in calculul pensiei" accesabila din pagina principala. Dumneavoastra ati introdus in anumite perioade salarii mai mari decat aceste limite insa aceasta nu influenteaza calculul pensiei pentruca programul face automat limitarea.
Multumesc tare mult pentru raspuns. Cu respect!


Buna ziua, va rog daca se poate o reactualizare a situatiei mele. Am obtinut o adeverinta de la unul din locurile de munca pe care l-am avut in perioada 1995-1996. In aceaasta perioada beneficiez de grupa 2 de munca astfel: 8 luni grupa 2 cu 95% si 8 luni grupa 2 cu 100%.
In aceste conditii in perioada 1995-2003 beneficiez de grupa 2 de munca: 8 luni grupa 2 cu 95% si restul grupa 2 cu 100% in total sunt 6 ani si 3 luni in grupa 2 de munca.
Puteti sa-mi spuneti cand as putea sa ma pensionez anticipat. Multmumesc tare mult!
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/19/2023 7:46am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca la varsta standard de pensionare de 65 ani adica in data de 11 septembrie 2032.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se cumuleaza cu stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar si realizati un stagiu de cotizare total de 33 ani si 10 luni
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in data de 11 septembrie 2030 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 2 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani adica in data de 11 septembrie 2027, daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 2 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Alexandru la data: 01/19/2023 10:38am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca la varsta standard de pensionare de 65 ani adica in data de 11 septembrie 2032.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se cumuleaza cu stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar si realizati un stagiu de cotizare total de 33 ani si 10 luni
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in data de 11 septembrie 2030 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 2 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani adica in data de 11 septembrie 2027, daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 2 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.


Buna ziua,

Va multumesc tare mult pentru raspunsul dumneavoastra!
Apreciez foarte mult munca dumnevoastra pe acest site. Explicatiile dumneavoastra sunt imediate si la obiect, faceti o treaba extraordinara!

In urma raspunsului dumneavoastra va rog ma lamuriti cu urmatoarele aspecte. Din calculul meu la aceasta data am o vechime 29 ani si 10 luni si un 1 an stagiul militar. In cadrul acestor ani de vechime am lucrat 6 Ani si 3 luni in grupa 2. Tinand cont de anii lucrati in grupa 2, ati spus ca beneficiez de un stagiu suplimentar de 1 an si 6 luni. Nu inteleg cum ati calculat 33 Ani si 10 luni. La pensia anticipata se ia in calcul si vechimea de 1 an cu stagiul militar?

Cu respect!
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/20/2023 3:12am
Aveti dreptate la calculul stagiului de cotizare necesar pentru pensia anticipata partiala din gresala am inclus si stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar.
Stagiul de cotizare luat in calcul de catre noi s-a bazat pe datele introduse de dv in programul de calcul de pe site unde ati introdus 1 an si 1 luna stagiu militar la care am adaugat 1 an si 4 luni adaugate de dv prin adeverinta, in anii 1995 si 1996 si stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul lucrat in grupa de munca de 1 an si 6 luni.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Alexandru la data: 01/20/2023 7:00am
la pensie :
Aveti dreptate la calculul stagiului de cotizare necesar pentru pensia anticipata partiala din gresala am inclus si stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar.
Stagiul de cotizare luat in calcul de catre noi s-a bazat pe datele introduse de dv in programul de calcul de pe site unde ati introdus 1 an si 1 luna stagiu militar la care am adaugat 1 an si 4 luni adaugate de dv prin adeverinta, in anii 1995 si 1996 si stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul lucrat in grupa de munca de 1 an si 6 luni.


Buna ziua,

In regula. La acesta data, pentru pensia anticipata ma bazez pe o vechime de 29 ani si 10 luni plus 1 an si 6 luni(beneficiu castigat din cei peste 6 ani lucrati in grupa 2), in total 31 ani si 4 luni? Pana la 60 de ani trebuie sa completez minim diferenta pana la 35 ani?

Va multumesc!
Re: Pensie anticipata
Scris de: Alexandru la data: 03/04/2024 7:50am
Alexandru :
la pensie :
Aveti dreptate la calculul stagiului de cotizare necesar pentru pensia anticipata partiala din gresala am inclus si stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar.
Stagiul de cotizare luat in calcul de catre noi s-a bazat pe datele introduse de dv in programul de calcul de pe site unde ati introdus 1 an si 1 luna stagiu militar la care am adaugat 1 an si 4 luni adaugate de dv prin adeverinta, in anii 1995 si 1996 si stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul lucrat in grupa de munca de 1 an si 6 luni.


Buna ziua,

In regula. La acesta data, pentru pensia anticipata ma bazez pe o vechime de 29 ani si 10 luni plus 1 an si 6 luni(beneficiu castigat din cei peste 6 ani lucrati in grupa 2), in total 31 ani si 4 luni? Pana la 60 de ani trebuie sa completez minim diferenta pana la 35 ani?

Va multumesc!



Buna ziua,

Tinand cont de noua lege a pensiilor si de datele mele introduse in programul dumneavoastra, puteti sa reevaluati situatia mea si sa-mi spuneti cand as putea sa ies la pensie anticipat si care ar fi procentul de penalizare?

Va multumesc
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/06/2024 9:43am
In programul de calcul pensie de pe site ati introdus urmatoarele perioade :
- 31 ani lucrati efectiv (contributiv) din care 6 ani si 4 luni lucrati in grupa II de munca
- 1 an si 1 luna stagiu militar
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la urmatoarele drepturi de pensie :
- pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca la varsta standard de pensionare de 65 ani adica in data de 11 septembrie 2032.- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea cu 2 ani a varstei standard de pensionare pentru stagiul de cotizare de 6 ani intregi lucrat in grupa de munca la varsta standard de pensionare de 63 ani adica in data de 11 septembrie 2030. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare contributiv de 35 ani realizat, adica sa va completati acest stagi cu 4 ani de stagiu contributiv (lucrat).- pensie anticipata, diminuata dupa varsta de 60 ani atunci cand realizati stagiul complet de cotizare contributiv de 35 ani realizat, adica sa va completati acest stagiu cu 4 ani de stagiu contributiv (lucrat).
Re: Pensie anticipata
Scris de: Alexandru la data: 03/06/2024 2:09pm
Gen:M
Data nasterii:11.09.1967
Stagiul de cotizare:31ani plus 1an stagiu militar. Din cei 31 ani am lucrat 6 ani și 4 luni în grupa a 2 a de munca.
Alte date:
Intrebare:Va multumesc tare mult pentru răspuns. La solicitarea pensiei anticipate, peste 60 ani si 35 de ani contributivi, pe langa reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani se mai adaugă și contribuția suplimentara pentru anii lucrați în grupa a 2 de munca?

Cu respect!
Re: Pensie anticipata
Scris de: Alexandru la data: 03/11/2024 2:42am
Alexandru :
Gen:M
Data nasterii:11.09.1967
Stagiul de cotizare:31ani plus 1an stagiu militar. Din cei 31 ani am lucrat 6 ani și 4 luni în grupa a 2 a de munca.
Alte date:
Intrebare:Va multumesc tare mult pentru răspuns. La solicitarea pensiei anticipate, peste 60 ani si 35 de ani contributivi, pe langa reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani se mai adaugă și contribuția suplimentara pentru anii lucrați în grupa a 2 de munca?

Cu respect!


Va rog sa ma lamuriti cu inca un aspect al situatiei mele. La solicitarea pensiei anticipate, peste 60 ani si 35 de ani contributivi, pe langa reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani se mai adaugă și contribuția suplimentara pentru anii lucrați în grupa a 2 de munca(6 ani si 4 luni)?

Va multumesc!
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/12/2024 9:51am
Credem ca va referiti la la punctajul suplimentar care se acorda pentru stagiile lucrate in grupa de munca.
Acestea se calculeaza conform prevederilor art 88 din noua lege a pensiilor 360/2023 si se adauga punctajelor anuale.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Alexandru la data: 03/12/2024 1:17pm
la pensie :
Credem ca va referiti la la punctajul suplimentar care se acorda pentru stagiile lucrate in grupa de munca.
Acestea se calculeaza conform prevederilor art 88 din noua lege a pensiilor 360/2023 si se adauga punctajelor anuale.


Va mulțumesc!
Re: Pensie anticipata
Scris de: Alexandru la data: 03/12/2024 1:38pm
Alexandru :
la pensie :
Credem ca va referiti la la punctajul suplimentar care se acorda pentru stagiile lucrate in grupa de munca.
Acestea se calculeaza conform prevederilor art 88 din noua lege a pensiilor 360/2023 si se adauga punctajelor anuale.


Va mulțumesc!


Ma refer la stagiul suplimentar de vechime pentru activitatea desfasurata in grupa a 2 a de munca. Pe actuala lege se acorda 3 luni pentru fiecare an lucrat in grupa a 2 a. Conform noii legi se mai acorda acest stagiu suplimentar? Pe noua lege, la pensionarea anticipata, se vor aplica amândouă sporurile, reducerea varstei de pensionare și stagiu suplimentar?
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/13/2024 10:09am
Stagiul de cotizare suplimentar aferent stagiului de cotizare lucrat in grupele de munca I si II au fost acordate conform art 16 din legea 3/1977 in vigoare in acea perioada, inainte de 01 aprilie 2001. In acea legea acest stagiu s-a numit vechime si a fost recunoscutaasa cum a fost acordata de catre legile pensiilor care au urmat adica 19/2000 si 263/2010 si este recunoscuta in continuare si de noua lege a pensiilor 360/2023 conform art 15 alin (2) din lege.
Conforn acestui articol din noua lege a pensiilor aceasta vechime suplimentara se considera stagiu de cotizare in conditii normale, necontributiva si deci nu se ia in calculul stagiului complet de cotizare contributiv necesar pentru acordarea pensiei anticipate
Re: Pensie anticipata
Scris de: Alexandru la data: 03/14/2024 3:09am
la pensie :
Stagiul de cotizare suplimentar aferent stagiului de cotizare lucrat in grupele de munca I si II au fost acordate conform art 16 din legea 3/1977 in vigoare in acea perioada, inainte de 01 aprilie 2001. In acea legea acest stagiu s-a numit vechime si a fost recunoscutaasa cum a fost acordata de catre legile pensiilor care au urmat adica 19/2000 si 263/2010 si este recunoscuta in continuare si de noua lege a pensiilor 360/2023 conform art 15 alin (2) din lege.
Conforn acestui articol din noua lege a pensiilor aceasta vechime suplimentara se considera stagiu de cotizare in conditii normale, necontributiva si deci nu se ia in calculul stagiului complet de cotizare contributiv necesar pentru acordarea pensiei anticipate


Va multumesc tare mult pentru raspunsurile dumneavoastra!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1