Subiect "calcul pensie" Deschis de kati niculescu la data: 07/25/2009 9:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: kati niculescu la data: 07/25/2009 9:24am
Gen:f
Data nasterii:21 09 1952
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:
Am urmatoarele intrebari
Ar trebui sa ies la limita de varsta in 2011, dar condic\tiile economiei actuale ma determina sa ies anticipat (cu 2 ani!)
- am lucrat intr-o fabrica de medicamente, am inregistrat in cartea de munca gr II, am detinut functia de sef oficiul calcul, locatia era chiar deasupra halei de productie (nu pot sa spun ce aer respirat in cei 20 de ani). Beneficiez de reducerea timpului de pensionare (in acest caz nu ar mai fi pensie anticipata!)? mi se ia in calcul sporul de grupa?????
- in paralel cu contractul de munca (timp normal) am avut contract de colaborare (2, respectiv 4 ore) Aceasta activitate suplimentara imi ajuta in calculul valorii pensiei???
multumesc mult
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/27/2009 5:22am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 21 noiembrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu rebuie sa justificati fata de noi conditiile de lucru in gr II. Pentru a fi recunoscut acest stagiu trebuie sa cereti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul de gr II o adeverinta prin care sa vi se certifice stagiul de gr II iar dupa aceea trebuie sa treceti prin proba de recunoastere a grupei de catre Casa de Pensii si in acest caz cunoastem multe cazuri in care nu a fost recunoscut stagiul in aceasta grupa. Noi am facut calculele pentru stagiul de 20 ani de gr II.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 20 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 5 ani care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu de cotizare total de 38 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 20 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careia puteati iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani si 8 luni, adica din 21 mai 2007, indeplinind si conditia ca stagiul total de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca nu vi se recunoate stagiul de gr II puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 21 noiembrie 2011 adica dupa 21 noiembrie 2016 la varsta de 54 ani si 2 luni, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul total de cotizare mai mare de 28 ani si 4 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Perioadele lucrate cu contracte de colaborare sunt luate in calcul pensiei daca au fost lucrate dupa 1 aprilie 2001 si daca nu depasiti limitele maxime luate in calcul CAS-ului (3 salarii medii pe economie intre aprilie 2001- decembrie 2002 si 5 salarii medii pe economie intre ianuarie 2003 – iunie 2007) .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1