Subiect "pensie" Deschis de Dumitru Anghel la data: 07/26/2009 3:18pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Dumitru Anghel la data: 07/26/2009 3:18pm
Gen:M
Data nasterii:11 mai 1952
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:a lucrat in invatamant ca pedagog din 1975 cu intrerupere de 1 an
Intrebare: E vorba de fratele meu.Se poate pensiona curand?anticipat/anticipat -partial?
Din cate stiu, daca ai lucrat in invatamant, te poti pensiona normal cu 3 ani mai devreme decat varsta normala.
De aici se mai pot scadea 5 ani pt pensionare anticipata-(partiala)? daca da, atunci ar cam putea sa iasa .
Sau trebuie sa aiba 35 de ani de cotizare?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 07/28/2009 5:23am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiul in invatamant, in 11 mai 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Conform art 127 din legea 128/1997 Statutul personalului didactic daca are un stagiu in invatamant mai mare de 30 ani si avand functie didactica auxiliara, poate sa se pensioneze la pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 11 mai 2014.
Poate cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 11 mai 2017, adica dupa 11 mai 2012 (nu se cumuleaza reducerile), numai daca indeplineste si conditia ca la data pensionarii sa aiba stagiul total de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru perioada de 3 ani de reducere a varstei de pensionare pentru stagiul de 30 ani in invatamant nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1