Subiect "cotizatie insuficienta" Deschis de Doina Bucur la data: 10/31/2022 10:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cotizatie insuficienta
Scris de: Doina Bucur la data: 10/31/2022 10:24am
Gen:f
Data nasterii:24.08.1958
Stagiul de cotizare:3ani si 4 luni
Alte date:
Intrebare:Ce solutie exista pentru a putea primi pensie in aceste conditii?
Re: cotizatie insuficienta
Scris de: la pensie la data: 11/01/2022 4:54am
Exista solutia completarii stagiului de cotizare pentru realizarea stagiului minim de cotizare, numai teoretic, prin incheierea de contracte de asigurare sociala cu Casa Natiomala de Pensii Publice astfel :
- Contract de asigurare sociala pentru o perioada trecuta de maxim 6 ani. Aceasta posibilitate poate sa dispara daca se modifica legislatia.
- Contract de asigurare sociala pentru o perioada viitoare pentru diferenta de 5 ani si 8 luni.
Dar aceasta solutie in cazul dv are dezavantajul ca este foarte costisitoare astfel :
Pentru cei 6 ani anteriori suma totala este de cca 46.000 lei daca incheiati contractul de asigurare acum, suma trebuie sa o platiti in o singura transa si beneficiati de cei 6 ani de vechime imediat ce platiti suma.
Pentru cei 5 ani si 8 luni suma este mai mare, ea depinzand de evolutia salariului minim si de legislatie care urmeaza in cei cca 6 ani care urmeaza. Plata contributiei la acest contract se face lunar si beneficiati de acest stagiu dupa expirarea perioadei de 5 ani si 8 luni atunci cand puteti beneficia si de pensie pentru limita de varsta.
Re: cotizatie insuficienta
Scris de: Nicolae la data: 11/06/2022 4:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Daca ne conducem de cele enuntate in OUG 8/2021, de la 01.09.2023 se va pune in aplicare Legea 127/2019. La art. 91 alin.(6) se prevede că, "În situaţia pensionarilor pentru limită de vârstă care au realizat stagiu de cotizare necesar deschiderii dreptului la pensie prevăzut de legislaţia anterioară intrării în vigoare a prezentei legi, mai mic de 10 ani, în condiţii de handicap, precum şi ca nevăzător, pensia minimă se stabileşte într-un procent de 40% din salariul minim brut pe ţară garantat în plată."
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1