Subiect "angajare dupa pensie la limita de varsta" Deschis de Burchiu elena la data: 11/08/2022 6:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
angajare dupa pensie la limita de varsta
Scris de: Burchiu elena la data: 11/08/2022 6:18am
Gen:F
Data nasterii:14.01.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca, conform legii, am dreptul sa continui ca titular in invatamentul superior dupa pensionare la limita de varsta. Mentionez ca ma pot pensiona in ianuarie 2023 (limita de varsta) si as dori sa termin anul universitar (adica pana in iulie 2023). Multumesc
Re: angajare dupa pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/08/2022 10:32am
Legea pensiilor 263/2010 prevede ca pensionarii cu pensie pentru limita de varsta au dreptul sa cumuleze pensia cu salariul castigat prin contract de munca.
In domeniul educatiei, in sistemul universitar exista anumite restrictii stabilite prin legea 1/2011, a educatiei nationale, astfel :
Cadrele didactice de regula se pensioneaza la terminarea anului universitar iar in timpul anului universitar, pentru motive temeinice, cu aprobarea consiliulului de administratie al unitatii de invatamant sau a inspectoratului scolar .
Cadrele didactice pensionate pot desfasura activitati didactice salarizate cu ora.
Deci noi credem ca dv nu trebuie sa va puneti probleme pentruca veti cere pensionarea la incheierea anului universitar.
Re: angajare dupa pensie la limita de varsta
Scris de: Burchiu elena la data: 11/17/2022 11:07am
la pensie :
Legea pensiilor 263/2010 prevede ca pensionarii cu pensie pentru limita de varsta au dreptul sa cumuleze pensia cu salariul castigat prin contract de munca.
In domeniul educatiei, in sistemul universitar exista anumite restrictii stabilite prin legea 1/2011, a educatiei nationale, astfel :
Cadrele didactice de regula se pensioneaza la terminarea anului universitar iar in timpul anului universitar, pentru motive temeinice, cu aprobarea consiliulului de administratie al unitatii de invatamant sau a inspectoratului scolar .
Cadrele didactice pensionate pot desfasura activitati didactice salarizate cu ora.
Deci noi credem ca dv nu trebuie sa va puneti probleme pentruca veti cere pensionarea la incheierea anului universitar.
Re: angajare dupa pensie la limita de varsta
Scris de: Burchiu elena la data: 11/17/2022 11:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Totusi pot sa imi depun dosarul in ianuarie 2023 si sa continui la plata cu ora. Am inteles bine?
Re: angajare dupa pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/18/2022 2:30am
Pentru asemenea detalii privind legislatia muncii adresativa angajatorului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1