Subiect "Pensie Stagiu militar" Deschis de Valeriu BALAN la data: 11/11/2022 4:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie Stagiu militar
Scris de: Valeriu BALAN la data: 11/11/2022 4:21am
Gen:
Data nasterii:14/01/1958
Stagiul de cotizare: Incepnd din Iunie 1975

Intrebare: Din 1977 am fost 3 ani in scoala militara pena in August 1980
Din Septembrie 1980 pana in martie 1993 am am fost cadru militar ultimul grad fiind capitan
In Martie 1993 am demisionat urmand o cariera profesionala in civil
As vrea sa stiu cum si de catre cine se calculeaza pensia pentru aceasta perioada, ce actiuni si ce optiuni am pentru aceasta perioada. Inteleg ca ar exista doua variante de calcul si ca legea imi permite sa aleg varianta cea mai convenabila
ce documente sunt necesare si de unde le iau pentru cererea de pensionare. Mentionez ca nu am solicitat pana acum nici un fel de pensie

Multumesc
Re: Pensie Stagiu militar
Scris de: la pensie la data: 11/11/2022 8:45am
Dv ati lucrat in doua sectoare diferite, neintegrate in privinta drepturilor la pensie, de unde aveti dreptul la pensii diferite.
- In sectorul militar
Avand o vechime cumulata cu perioada de scoala de peste 10 ani, in prezent, aveti dreptul la pensie de serviciu pentru limita de varsta.
Actele necesare dosarului de pensie le puteti afla adresandu-va Centrului Militar daca ati lucrat in cadrul armatei sau de la Casa sectoriala de pensii, de care apartine domiciliul dv
- In sectorul public de pensii (civil)
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 ani adica in data de 14 ianuarie 2023.
Pentru aceasta pensie avand conditia sa aveti un stagiu minim de 15 ani nu trebuie ca pentru aceasta sa faceti dovada vechimi din sectorul militar.
Lista cu actele necesare pentru dosarul pentru aceasta pensie o gasiti fie pe pagina aceasta de Forum, la denumirea "Pensie pentru limita de varsta", fie pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP), fie la ghiseul Casei Tritoriale de pensii din sectorul public de care apartine domiciliul dv, Lista cu actele necesare este ampla si trebuie sa fie adaptata situatiei dv.
In privinta celor care trebuie sa elibereze actele necesare dosarului de pensie daca aveti unele nelamuriri punctuale reveniti si vom incerca sa va ajutam.
Re: Pensie Stagiu militar
Scris de: Dan la data: 11/12/2022 11:39am
la pensie :
Dv ati lucrat in doua sectoare diferite, neintegrate in privinta drepturilor la pensie, de unde aveti dreptul la pensii diferite.
- In sectorul militar
Avand o vechime cumulata cu perioada de scoala de peste 10 ani, in prezent, aveti dreptul la pensie de serviciu pentru limita de varsta.
Actele necesare dosarului de pensie le puteti afla adresandu-va Centrului Militar daca ati lucrat in cadrul armatei sau de la Casa sectoriala de pensii, de care apartine domiciliul dv
- In sectorul public de pensii (civil)
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 ani adica in data de 14 ianuarie 2023.
Pentru aceasta pensie avand conditia sa aveti un stagiu minim de 15 ani nu trebuie ca pentru aceasta sa faceti dovada vechimi din sectorul militar.
Lista cu actele necesare pentru dosarul pentru aceasta pensie o gasiti fie pe pagina aceasta de Forum, la denumirea "Pensie pentru limita de varsta", fie pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP), fie la ghiseul Casei Tritoriale de pensii din sectorul public de care apartine domiciliul dv, Lista cu actele necesare este ampla si trebuie sa fie adaptata situatiei dv.
In privinta celor care trebuie sa elibereze actele necesare dosarului de pensie daca aveti unele nelamuriri punctuale reveniti si vom incerca sa va ajutam.


Pe 14.01.2023 ,cum bine vi s-a raspuns aveti dreptul ( la cerere) la pensie pentru limita de virsta in sistemul public de pensii ( cu minim 15 ani stagiu).Tot atunci va adresati Casei teritoriale de pensii a M. Ap. N pentru deschiderea drepturilor pentru cariera militara. Aici va trebuiesc adeverintele pentru activitatea militara. Verificati daca se gasesc la Pitesti in arhive sau daca unitatea militara la care ati servit mai exista , chiar la ei la serviciul cadre( in functie de arma e care ati avut-o) sau adresati-va Centrului Militar Judetean de care apartineti.
Nu cred ca mai exista posibilitatea transformarii pensiei civile in militara sau invers, odata cu intrarea in vigoare a legii 223/2016?!!!
Re: Pensie Stagiu militar
Scris de: la pensie la data: 11/12/2022 12:35pm
Avem o singura observatie referitoare la mesajul domnului Dan.
Domnul Balan are dreptul imediat la pensie de serviciu pentru limita de varsta din sectorul militar, conform art 19 din legea 223/2015 si deci nu trebuie sa mai astepe pana in ianuarie 2023.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1