Subiect "Condtionare pensionare limită vârstă" Deschis de Nuti la data: 11/11/2022 6:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Condtionare pensionare limită vârstă
Scris de: Nuti la data: 11/11/2022 6:20am
Gen:B
Data nasterii:16.09.1961
Stagiul de cotizare:32 ani si 6luni
Alte date: din care 11 ani si 9 luni grupa a doua
Intrebare:
Intrebarea este pentru un prieten care are 4 ani studii superioare la zi si 1 an si 11 lunistagiul militar neinclusi in cel mentionat mai sus.
Poate sa ceara pensionare la limită de vârstă dupa 16 ianuarie 2023, cu cumularea stagiului suplimentar de 2 ani si 9 luni si reducerea varstei standard de pensionare la limită de vârstă cu 3 ani si 8 luni pentru munca de 11 ani in grupa a doua, sau trebuie sa aibă 35 de ani stagiu de cotizare fara stagiul suplimentar de grupă?
Re: Condtionare pensionare limită vârstă
Scris de: la pensie la data: 11/11/2022 9:09am
Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiul in grupa de munca trebuie sa aiba stagiul complet de cotizare de 35 ani lund in calcul stagiu de cotizare lucrat, stagiul de cotizare suplimentar aferent grupei de munca si stagiile de cotizare asimilate pentru studiile universitare si stagiul militar.
Deci in cazul prezentat de dv raspunsul este :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 16 septembrie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 11 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiaza de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru studiile universitare si stagiul militar si realizeaza un stagiu de cotizare total de 41 ani si 2 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 11 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 8 luni si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 4 luni adica in data de 16 ianuarie 2023.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1