Subiect "virsta de pensionare" Deschis de Glavan Marian la data: 07/27/2009 11:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
virsta de pensionare
Scris de: Glavan Marian la data: 07/27/2009 11:44am
Gen: masculin
Data nasterii: 9 mai 1957
Stagiul de cotizare: 33ani si 2 luni
Alte date: am lucrat la intreprinderea Semanatoarea ca electrician,din 21-06-1976 pina la 06-02-1991 si am avut grupa a 2-a de munca apoi prin transfer la METROREX SA din febroarie 1991 unde lucrez si in prezent ca electromecanic iar aici am grupa 1-a
Intrebare:pot iesii la pensie si cind ?
Re: virsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/29/2009 4:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 09 mai 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupele de munca se numesc conditii deosebite sau conditii speciale iar locurile de munca in grupele de munca I si II au a fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Modul de echivalare a stagiului dv de gr I il puteti afla de la intreprinderea unde ati lucrat acest stagiu sau studiind anexele legii 226/2006.
Noi am luat in calcul urmatoarele stagii in grupele de munca :
-10 ani si 1 luna in gr I
-14 ani si 7 luni in gr II
- 8 ani si 4 luni in conditii speciale.
Daca aceste date sunt gresite reveniti cu precizari.
Pentru stagiile de gr I si II beneficiati de sporuri de vechime astfel: Pentru stagiul de 10 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 5 ani iar pentru stagiul de 14 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si rezulta un stagiu de cotizare total de 41 ani si 8 luni.
In functie de modul de echivalare al locului de munca de gr I exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006 cumulat cu stagiul lucrat in conditii speciale dupa 1 aprilie 2001 realizati un stagiu in aceasta grupa de 18 ani si 5 luni pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 7 ani.
Stagiul de gr II lucrat inainte de aprilie 2001 a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 si pentru un stagiu de 14 ani in conditii deosebite vi se acorda reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere a varstei de pensionare cu 10 ani si va puteti pensiona la limita de varsta la varsta de 55 ani, adica din in 09 mai 2012.
Varianta 2
Daca stagiile de gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite realizati un stagiu total in conditii deosebite de 24 ani si 8 luni pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni.
Pentru stagiul in conditii speciale de 8 ani si 4 luni lucrat dupa aprilie 2001 aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 3 ani
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere a varstei de pensionare cu 8 ani si 6 luni si va puteti pensiona la limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni, adica in in 09 noiembrie 2013.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1