Subiect "Penalizare pensie anticipata partial" Deschis de Rosu Costel la data: 11/21/2022 12:06pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Penalizare pensie anticipata partial
Scris de: Rosu Costel la data: 11/21/2022 12:06pm
Gen:Masculin
Data nasterii:26.11.1961
Stagiul de cotizare: 41 de ani, 9 luni si 7 zile (din care 3 ani grupa a II-a)
Alte date:
Intrebare: Am depus dosarul de pensionare anticipata partial in 29.09.2022; care este data la care voi intra de drept in pensionarea pt limita de varsta si ce procent de penaizare mi se va aplica pana la acea data? Am primit decizia astazi, insa nu inteleg care este exact penalizarea si pana cand se va aplica. Multumesc.
Re: Penalizare pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 11/22/2022 6:09am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, din data de 26 noiembrie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda pentru stagii de minim 5 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in data de 26 noiembrie 2025.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca ati depus dosarul de pensie anticipata partiala in data de 29 septembrie 2022 si atunci ati avut stagiul de cotizare de 41 ani intregi diminuarea se calculeaza pentru un numar de 38 luni de anticipare (intre 29 septembrie 2022 si 26 noiembrie 2025) si pentru un stagiu de cotizare care depaseste cu 6 ani intregi stagiul complet de cotizare rezultand o diminuare a pensiei cu 7,6 %.
Diminuarea se aplica pana la trecerea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca adica 26 noiembrie 2025.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1