Subiect "continuare activitate" Deschis de panduru laurentiu la data: 11/22/2022 4:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
continuare activitate
Scris de: panduru laurentiu la data: 11/22/2022 4:32am
Gen:M
Data nasterii:25.08.1959
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:grupa 2,11 ani
Intrebare:Astept decizia de pensionare la limita de varsta,cu reducerea varstei standard ,urmare a grupei de munca.In ce conditii pot continua activitatea pana la 65 de ani
Re: continuare activitate
Scris de: la pensie la data: 11/22/2022 9:24am
Un exemplar din decizia de pensionare va fi inaintata si angajatorului dv si daca acesta este de acord va incheia un nou contract de munca cu dv si veti putea continua activitatea pana la varsta de 65 ani si dupa, cumuland pensia cu salariu, daca nu lucrati in invatamant.
Daca actualul angajator nu este de acord cu continuarea activitatii puteti sa va angajati in alta parte.
Re: continuare activitate
Scris de: Olaru Ioan Cornel la data: 11/28/2022 8:23am
Gen: M
Data nasterii: 01.1958
Stagiul de cotizare: ~ 33
Alte date:
Intrebare:

In cazul in care sunt angajat in sistemul bugetar la o institutie care apartine de Ministerul Educatiei dar nu lucrez in invatamant.
Conform reglementarilor in vigoare se poate continua activitatea in cadrul aceleiasi institutii dupa varsta de 65 de ani (cu sau fara cumularea pensiei cu salariul) ?
Daca da, ce ar trebui sa fac pentru continuarea activitatii ?
Multumesc !
Re: continuare activitate
Scris de: la pensie la data: 11/29/2022 7:32am
Pentru domnul Olaru
Conform art 56 alin (1) litera c) din codul muncii (legea 53/2003), angajatorul trebuie sa constate incetarea de drept a contractului dv de munca la realizarea varstei standard de pensionare, care la dv este 65 ani, sau la emiterea deciziei de pensionare.
Daca angajatorul este de acord cu continuarea activitatii poate sa incheie cu dv un nou contract de munca cu sau fara cumularea salariului cu pensia.
Deci pentru a continua activitatea dupa 65 ani trebuie sa obtineti acordul angajatorului pentru a incheia un nou contract de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1