Subiect "cat de repede ma pot pensiona si cat va fi pensia?" Deschis de milea tatiana la data: 07/28/2009 2:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cat de repede ma pot pensiona si cat va fi pensia?
Scris de: milea tatiana la data: 07/28/2009 2:54am
Gen:feminin
Data nasterii:28/07/1950
Stagiul de cotizare:14 ani grupaIIa
Alte date:
Intrebare:cat de repede ma pot pensiona si ce pensie voi avea?
Re: cat de repede ma pot pensiona si cat va fi pensia?
Scris de: la pensie la data: 07/29/2009 7:42am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie la limita de varsta , fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, din 28 ianuarie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de cotizare este neclar deoarece nu stim daca mai aveti si alt stagiu in afara de cel in grupa II, noi facem calcule pentru datele pe care le-ati transmis.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 14 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 17 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 14 ani vi s-ar fi acordat reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni, dar daca nu aveti indeplinit stagiul complet de cotizare de 27 ani nu ati fi beneficiat de aceasta reducere a varstei de pensionare
Nu putem sa va apreciem nici macar aproximativ pensia deoarece aceasta depinde de salariile avute pe toata perioada lucrata.
Re: cat de repede ma pot pensiona si cat va fi pensia?
Scris de: milea tatiana la data: 07/30/2009 2:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va multumesc pentru ajutorul si timpul acordat!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1