Subiect "Pensie invaliditate" Deschis de Vasile Adrian la data: 11/30/2022 10:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie invaliditate
Scris de: Vasile Adrian la data: 11/30/2022 10:02pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 12/01/2022 10:59am
Regretam pentru faptul ca nu va putem ajuta deoarece mesajul dv este lipsit de informatii privind situatia dv.
Re: Pensie invaliditate
Scris de: Vasile Adrian la data: 12/13/2022 2:30pm
Gen:m
Data nasterii:19.06.1979
Stagiul de cotizare:25+10 grupa speciala
Alte date:
Intrebare:Bună ziua, am vârstă de 43 ani, am lucrat în sistemul penitenciar în perioada 15 septembrie 2001-01 februarie 2021, realizând o vechime de aproape 20 de ani, plus grupa de aproape 10 ani, după care am trecut în rezerva, cu drept de pensie de serviciu anticipată parțial, fiind diagnosticat cu spondilita anchilozanta grd 3-4, tiroida autoimuna, hta, varice, fiind clasat apt limitat. Înainte de a lucra la penitenciar am lucrat în mediul privat 3 ani, am fost șomer 6 luni și am satisfăcut serviciul militar 1 an. De asemenea, sunt absolventul unei facultăți, de 4 ani, licențiat, cursurile le-am urmat la zi, dar în timp ce lucram la penitenciar, in perioada 2003-2007. Începând cu data de 01.02.2022 îmi desfășor activitatea în mediul privat, având, la același angajator 2 contracte pe perioadă determinata iar începând cu data de 01.12.2022 am contract pe perioada nedeterminata. Domeniul este petrol și gaze, calificarea operator chimist. Acest job implica lucrul în condiții de efort fizic, frig, umezeala, efort, ture de noapte, ceea ce îmi poate înrăutăți starea de sănătate. Sunt o persoana activa și doresc sa lucrez. Prima intrebare este, in baza diagnosticelor mele, pot solicita angajatorului sa îmi asigure un loc de munca la 8 h sa nu îmi agravez bolile cronice pe care le am deja sau sa capăt altele. În urma solicitării angajatorul poate fi obligat sa îmi asigure un loc de munca cum am precizat mai sus? A doua întrebare este, dacă angajatorul refuza sa îmi ofere un loc de munca mai puțin solicitant, ce pot face?
Și a treia întrebare, dacă angajatorul nu ma înțelege, ținând cont ca am pensie de serviciu militara, pot face demersuri pentru pensie de invaliditate fără sa o pierd pe cea militara?
Va mulțumesc anticipat!
Re: Pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 12/14/2022 3:42am
La primele doua intrebari nu va putem da un raspuns conform legislatiei muncii deoarece nu am urmarit legislatia din acest domeniu. Va sfatuim sa cereti schimbarea locului de munca motivand cererea cu documentele medicale si angajatorul va fi obligat sa analizeze situatia si posibilitatile lui de asigurare a unui nou loc de munca.
In privinta pensiei din domeniul public, domeniu de care ne ocupam va putem preciza urmatoarele :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 19 iunie 2044 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Perioada facultatii nu se ia in calculul pensiei daca in acea perioada ati realizat vechime in sectorul militar.
Aveti dreptul la pensie de invaliditate din sectorul public (civilie) daca va prezentati, cu un dosar medical, la comisia de expertiza a capacitatii de munca, organizata pe langa Casa de pensii teritoriala, din sectorul public, de care apartine domiciliul dv si aceasta va incadreaza in un grad de invaliditate.
Daca doctorul expert de la comisia de expertiza a capacitatii de munca constata diminuarea capacitatii dv de munca sub 50 % va incadreaza in gradul III de invaliditate si pe langa pensia de invaliditate aveti dreptul sa lucrti cu jumatate de norma.
Decizia de pensie de invaliditate din sectorul public nu afecteaza pensia anticipata partiala din sectorul militar.
Re: Pensie invaliditate
Scris de: Vasile Adrian la data: 01/11/2023 12:45pm
Gen:m
Data nasterii:19.06.1979
Stagiul de cotizare:19,6 în sistem militar+armata 1 an + aproape 10 ani de grupa, 5 ani în sistem civil
Alte date:
Intrebare:pentru spondilita anchilozanta std 3-4, dacă ma încadrez pe pensie de invaliditate care ar fi valoarea pensiei. Menționez ca în ultimile 12 luni am avut următoarele salarii brute 01.02.2022-01.12.2022 5100 lei brut și de la 01.12.2022 pana în prezent 6600 brut. Netul a fluctuat, deoarece de le 01.06.2022 lucrez în ture.
Va mulțumesc!
Re: Pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 01/12/2023 4:32am
Nu putem sa calculam pensia de invaliditate pentruca nu avem datele necesare. La acest calcul se au in vedere toti anii lucrati in sistemul public (civil) precum si alte elemente pe care nu le cunoastem.
Putem presupune ca pensia va fi foarte mica si ca nu beneficiati nici de pensia minima garantata daca pensia din sectorul civil cumulata cu cea din sectorul militar depasesc suma de 1125 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1