Subiect "punctaj pensie conditii speciale ( sectorul de exploatare a lemnului )" Deschis de mihai la data: 12/24/2022 8:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj pensie conditii speciale ( sectorul de exploatare a lemnului )
Scris de: mihai la data: 12/24/2022 8:45am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua ,va rog sa ma lamuriti
a. pentru o cunostiinta : 13 ani si 6 luni ,grupa a I a de munca sectorul exploatarea lemnului , unde stagiul compplet de cotizare este 25 ani
b. dupa introducerea datelor pe un an de zile in calculatorul de pe siteul dumneavoastra rezulta doua punctaje : punctaj anual si punctaj grupa de munca care este aproximativ 50% fata de cel anual
c.punctajul pentru acel an lucrat in grupa de munca este suma punctajului anual plus punctajul pentru grupa ?
d. punctajul total pentru grupa de munca este suma obtinuta la fel ca la pct. c , pentru toti acesti ani ?
Casa de pensii a luat in calcul doar punctajul pentru grupa pe toata perioada , fara a adauga punctajul anual .Este corect ? Eu am primit pensie avind gr. I de munca exact ca la pct. c pentru toata perioada , plus punctajul obtinut pentru conditii normale . Va multumesc .
Re: punctaj pensie conditii speciale ( sectorul de exploatare a lemnului )
Scris de: la pensie la data: 12/29/2022 3:47am
Punctajul anual in perioada anterioara anului 2001 indicat pe site are urmatoarea componenta :
-Punctajul anual constituit din media punctajelor lunare (fara grupa de munca) la care se adauga punctajul pentru contributia la pensie suplimentara.
- Punctaj grupa de munca ce reprezinta 50 % din media punctajelor lunare
Deci in punctajul anual indicat in casuta anuala nu este inclus si punctajul pentru grupa de munca insa acesta este cumulat la punctajul total.
Punctajul mediu al pensiei calculat cu acest program se calculeaza impartind punctajul total la stagiul complet de cotizare, nediminuat, (adica in cazul barbatilor nascuti dupa 01 ianuarie 1950 de 35 ani ). Deci in cazul cunostintei dv daca este nascut dupa 01 ianuarie 1950 se pot compara rezultatele de pe site cu cel de la casa de pensii la punctajul total (suma punctajelor anuale) astfel :
Punctajul total calculat pe site = punctajul total in grupa de munca + punctajul total in conditii normale calculate, de Casa de pensii.
Programul de pe site nu a fost modificat pentru a calcula punctaje medii cu ajutorul stagiilor complete de cotizare reduse deoarece programul se complica mult si devine dificil de utilizat de catre persoane mai putin instruite in acest sens. In plus trebuie remarcat ca proiectul noii legi a pensiilor prevede eliminarea utilizarii stagiului complet de cotizare diminuat la calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1