Subiect "pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din L263" Deschis de UG la data: 01/03/2023 3:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din L263
Scris de: UG la data: 01/03/2023 3:09am
Gen:
Data nasterii:aug 1968
Stagiul de cotizare: 35 ani si 10 zile
Alte date:
Intrebare:
In cazul in care beneficiez de pensie de invliditate gr III din 2018 - revizuibila in aug 2023 (coef de corectie 1.15), am continuat sa lucrez cu program de 4 ore, beneficiez de certificat de handicap accentuat permanent, ce coeficient de corectie mi s-ar se aplica in cazul in care as beneficia de conditiile pentru aplicarea art 58 din legea 263/2010 (certificat handicap cu data dobandirii handicapului pe baza doc. medicale, din anul 1996), adica daca as depune cererea pentru pensionarea pentru limită de vârstă prin reducerea varstei de pensionare cu 10 ani, in luna martie 2023. Cum se interpreteaza decizia CCR 702/2019 in ceea ce priveste "iesirea initiala la pensie" in cazul meu? Multumesc.
Re: pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din L263
Scris de: la pensie la data: 01/03/2023 5:23am
In cazul dv se considera iesirea initiala la pensie in anul 2018 si la iesirea la pensie pentru limita de varsta, nu vi se modifica indicele de corectie.
Conform Deciziei CCR 702/2019 se considera iesirea initiala la pensie data transformarii pensiei de invaliditate in pensie pentru limita de varsta daca pensia de invaliditate a fost obtinuta inainte de 01 ianuarie 2011 conform prevederilor legii pensiilor 19/2000.
Re: pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din L263
Scris de: UG la data: 01/03/2023 5:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc mult pentru raspuns.
La multi ani!
Re: pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din L263
Scris de: UG la data: 01/10/2023 9:16am
Gen: F
Data nasterii: aug 1968
Stagiul de cotizare: 35 ani si 10 zile (inclusiv per lucrata ca pensionar invaliditate gr 3)
Alte date:
Intrebare:
As dori un punct de vedere calificat referitor la cele mentionate mai jos, si anume:
Incepand cu luna sept 2018 beneficiez de pensie de invaliditate gr 3 si am contract de munca cu program de 4 ore pana in prezent, fara intrerupere.
In cazul in care as detine certificatul de handicap accentuat eliberat pentru aplicarea art 58 din legea 263, in care este mentionata data ivirii handicapului iulie 1996 conform documentelor medicale, la calcularea vechimii necesare calculului pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare (vechimea de 23 de ani si 4 luni!) se ia in considerare si vechimea in munca obtinuta in perioada lucrata pe perioada pensiei de invaliditate? Cum as putea sa aflu daca indeplinesc conditia de 23 ani si 4 luni vechime si cum se calculeaza aceasta?

Multumesc.
Re: pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din L263
Scris de: UG la data: 01/10/2023 9:22am
Gen: F
Data nasterii: aug 1968
Stagiul de cotizare: 35 ani si 10 zile (inclusiv per lucrata ca pensionar invaliditate gr 3)
Alte date:
Intrebare:
As dori un punct de vedere calificat referitor la cele mentionate mai jos, si anume:
Incepand cu luna sept 2018 beneficiez de pensie de invaliditate gr 3 si am contract de munca cu program de 4 ore pana in prezent, fara intrerupere.
In cazul in care as detine certificatul de handicap accentuat eliberat pentru aplicarea art 58 din legea 263, in care este mentionata data ivirii handicapului iulie 1996 conform documentelor medicale, la calcularea vechimii necesare calculului pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare (vechimea de 23 de ani si 4 luni!) se ia in considerare si vechimea in munca obtinuta in perioada lucrata pe perioada pensiei de invaliditate? Cum as putea sa aflu daca indeplinesc conditia de 23 ani si 4 luni vechime si cum se calculeaza aceasta?

Multumesc.
Re: pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din L263
Scris de: la pensie la data: 01/11/2023 3:25am
Nu cunoastem prevederi privind aceasta situatie in legislatia pensiilor.
Presupunem ca pentru aceasta sunt prevazute instructiuni interne si va sfatuim sa va adresati direct Casei Teritoriale de Pensii de care apartineti.
Re: pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din L263
Scris de: UG la data: 01/11/2023 10:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Inteleg. Multumesc.
As mai avea o intrebare catre dvs.:

Perioada (in ani/luni/zile lucrati) lucrata cu contract de munca cu program de 4 ore pe timpul pensiei de invaliditate se adauga/insumeaza cu vechimea de la momentul pensiei de invaliditate, in momentul in care se indeplinesc conditiile pentru iesire la pensie pentru limita de varsta?
Re: pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din L263
Scris de: la pensie la data: 01/11/2023 11:05am
La transformarea pensiei de invaliditate in pensie pentru limita de varsta pensia va fi recalculata introducanduse in calcul perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
In perioada pensiei de invaliditate la calculul punctajului pensiei se va utiliza valoarea pensiei de invaliditate primite cumulata cu venitul lunar castigat prin contract de munca cu 4 ore zilnic.
Re: pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din L263
Scris de: UG la data: 02/17/2023 12:47pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Din raspunsul dvs. se deduce ca perioada lucrata pe timpul pensiei de invaliditate gr III nu constituie vechime in munca, chiar daca am lucrat zilnic cele 4 ore permise de lege. Vechimea in munca ramane cea din decizia de pensie de invaliditate, indiferent ca am mai lucrat sau nu pe perioada pensiei de gr III. Perioada lucrata constitie doar stagiu de cotizare si se ia in calcul atat valoarea pensiei, cat si valoarea salariului.

Va rog sa-mi confirmati daca am inteles corect.

Multumesc.
Re: pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din L263
Scris de: la pensie la data: 02/20/2023 7:26am
Nu va puteti pensiona conform art 58 litera b) din legea pensiilor 263/2010 deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti lucrat in stare de handicap accentuat o perioada de 23 ani si 4 luni iar dv daca vi se ia in calculperioada lucrata dupa dobandirea handicapului nu realizati acest stagiu.
2. In ceiace priveste recalcularea pensiei de invaliditate prin acordarea stagiului de cotizare potential calculat conform modificarile aduse de OUG 94/2021 regretam ca nu va putem da un raspuns cert. Aceasta prevedere este interpretabila si nu cunoastem cum o interpreteaza functionarii casei de pensii.
Va sugeram sa va adresati direct la ghiseul Casei de pensii de care apartineti.
Re: pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din L263
Scris de: UG la data: 11/23/2023 1:31pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Care este opinia Dvs. referitor la modul de recalculare a pensiei de invaliditate aflată in plata conform noii legi a pensiilor? Se recalculează in funcție de condițiile din decizia existenta (stagiu, punctaj) sau se Actualizează in funcție de condițiile existente la data emiterii deciziei de recalculare 1.09.2024? perioada in care am beneficiat de pensie de invaliditate va mai fi considerată stagiu asimilat și valoarea pensiei va mai intra in calculul numarului de puncte anual? Perioada lucrata in timpul pensiei de invaliditate de gr3 și nr de puncte calculate pe baza veniturilor salariale pentru care s-a achitat CAS se adauga la stagiul contributiv și se acorda puncte de stabilitate? Dacă depun adeverința pentru venituri anterioare lunii Aprilie 2021, se va lua in considerare la recalcularea pensiei de invaliditate? Mulțumesc.
Re: pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din L263
Scris de: la pensie la data: 11/24/2023 9:31am
Trebuie remarcat ca noua lege a pensii nu a fost promulgata si normele de aplicare ale acesteea nu au fost elaborate iar intrarea ei in vigoare este prevazuta peste 9 luni si din aceasta cauza interpretarea noastra a prevederilor din proiect poate fi gresita.
In plus in proiectul noii legi a pensiilor prevederile referitoare la perioada pensiei de invaliditate sunt evazive.
Interpretarea noastra a prevederilor proiectului noii legi a pensiilor este urmatoarea :
Toate pensiile in plata la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor vor fi recalculate prin :
- Cumularea punctajelor anuale calculate anterior cu punctele de stabilitate calculate conform prevederilor noii legi
- Suma punctajelor anuale calculate mai sus se inmulteste cu valoarea punctului de referinta (indicator nou introdus de noua lege a pensiilor)
Pentru pensiile in plata la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor punctajele calculate pe perioada pensiei de invaliditate vor intra in calculul de mai sus.
Nu putem preciza daca stagiul de cotizare lucrat pe perioada pensiei de invaliditate va fi luat in calculul punctelor de stabilitate. In aceasta privinta asteptam precizari in Normele de aplicare a legii.
Daca depuneti adeverinta cu veniturile brute realizate inainte de 01 aprilie 2001 (nu 2021) acestea vor fi luate in calcul in un interval de 6 luni de la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
Re: pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din L263
Scris de: UG la data: 01/11/2024 10:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Nu am inteles ce inseamna exprimarea dvs din raspunsul oferit in noiembrie 2023 la intrebarile mele, si anume: "Pentru pensiile in plata la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor punctajele calculate pe perioada pensiei de invaliditate vor intra in calculul de mai sus", inseamna cumva ca se va recalcula pensia de invaliditate in baza legii 360/2023 cu actualizarea punctajului realizat pe perioada pensiei de invaliditate, cumuland valoarea pensiei cu valoarea salariului realizat pana la 1.09.2024? Ar fi ideal si corect, insa nu stiu ce ati avut in vedere dvs. prin aceasta exprimare. Va rog sa-mi spuneti la ce "punctaje calculate pe perioada pensiei de invaliditate" faceti referire.
Va multumesc.
Re: pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din L263
Scris de: la pensie la data: 01/11/2024 11:03am
In raspunsul dat intrebarii dv din Noiembrie 2023 s-au strecurat unele erori din cauza ca acesta a fost dat in conditiile in care textul noii legi a pensiilor era recent publicat si insuficient analizat, avand multitudinea prevederilor modificate si a intrebarilor la care trebuia dat raspuns. Pentru acestea ne cerem ertare.
Pentru un raspuns sigur in privinta modului de recalculare a valorii pensiei la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor trebuie sa asteptam normele de aplicare ale legii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1