Subiect "finalizare incarcare in program" Deschis de doru p. la data: 07/29/2009 8:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
finalizare incarcare in program
Scris de: doru p. la data: 07/29/2009 8:42am
Gen::m
Data nasterii:14.08.1952
Stagiul de cotizare:30 ani ( la 29.08.2009 )
Alte date: Va multumesc foarte mult pentru ajutor si viata cat mai lunga .Am incarcat astfel:
12.1971 - 01.1991 - cu salarii nete
01.1991 - 04.2001 - cu salar. tarifar +spor. permanen. din Adever. Angajator. ( dar este in contradictie cu art. 164 (c) din L19/2000)
04.2001 - 12.2005 - cu salar din Certificatele CJP Calarasi
01.2006 - 07.2009 - cu salariile brute , conf. art.164 (b)din L19/2000
Intrebare:Aveti amabilitatea de a mai face ultimele observatii ?
Re: finalizare incarcare in program
Scris de: la pensie la data: 07/31/2009 2:14am
Credem ca salariile nete si brute conform art 164 din legea 19 /2000 sunt intelese gresit de dv confundand castigul total cu salariul brut.
Prevederea acestui articol se refera la faptul ca in perioada 1 iulie 1977 – 1 ianuarie 1991 pe toata economia au fost scoase impozitele din evidenta salariilor si s-a operat cu salarii nete adica fara impozit. In aceasta perioada au existat salarii tarifare (nete), sporuri permanente ( nete), prime (nete) etc, care formau un castig total (tot net adica fara impozit). Dar in calcul pensiei nu intra tot castigul ci numai salariul tarifar si sporurile permanente.
Am verificat datele introduce de dv si avem unele neclariti dar nu le putem cataloga erori si de aceea va facem unele precizari iar dv trebuie sa analizati si sa decideti:
1. In perioadele anterioare stagiului militar si facultatii ati selectat pe anumite perioade codul “N” . Este corect acest cod daca ati lucrat si aceasta perioada este inscrisa in carnetul de munca dar fara salariu, in caz contrar daca nu ati lucrat pe acea perioada alegeti codul “-“
2. Pentru stagiul luat in calcul la sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime “ sunt luate in calcul si perioadele lucrate inainte de serviciu militar sau facultate.
3 In perioada ianuarie 1991 – martie 1992 nu ati completat sporul de vechime.
4. Cu regret trebuie sa va semnalam o eroare in programul nostru care urmeaza a fi remediata, si anume faptul ca punctajul pensiei este calculat gresit (din cauza unei erori in program )
Aceasta se calculeaza corect astfel
Punctajul pensiei este egal cu punctajul total (calculat corect de program) impartit la stagiul complet de cotizare. In cazul dumneavoastra stagiul complet de cotizare conform datei de nastere, daca nu beneficiati de reducerea acestuia conform legii 19/2000, este de 35 ani (nu 30 ani cum gresit a calculat programul). Deci pentru un calcul corect al punctului de pensie faceti dv aceasta impartire cu 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1