Subiect "anii de facultate" Deschis de SIRBU ELENA la data: 01/20/2023 9:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
anii de facultate
Scris de: SIRBU ELENA la data: 01/20/2023 9:41am
Gen:F
Data nasterii:17.07.1966
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare: In luna iunie urmeaza sa ies la pensie la limita de varsta. Am terminat o facultate de 4 ani la zi dar in prima luna de facultate am si lucrat cu contract, apoi mi-am bagat lichidarea. Beneficiez de perioada asimilata a celor 4 ani de facultate avand in vedere ca am lucrat doar 1 luna din cei 4 ani? Multumesc anticipat pentru raspuns
Re: anii de facultate
Scris de: la pensie la data: 01/20/2023 11:22am
Art 49 alin (3) din legea pensiilor 263/2010 prevede ca nu se beneficiaza de stagiu de cotizare asimilat pe perioada studiilor universitare daca pe acea perioada s-a realizat stagiu de cotizare,
Va sfatuim ca inainte de a depune dosarul de pensie sa intrebati la Casa de pensie care este modalitatea de a renunta la stagiul de cotizare din prima luna de facultate.
Re: anii de facultate
Scris de: Nicolae la data: 01/23/2023 6:01am
Gen:B
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Situatie similara - pe parcursul facultatii la zi (4 ani) am avut stagiu contributiv de 8 luni, care a fost luat in calcul pentru pensie anticipata partiala. Norma de drept (art. 49 al. 3 L. 263/2010) este interpretabila, dar astept ce va fi la momentul transformarii in pensie pentru limita de varsta
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1