Subiect "ce drepturi am" Deschis de violeta nistor la data: 07/29/2009 3:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ce drepturi am
Scris de: violeta nistor la data: 07/29/2009 3:14pm
Gen:fem
Data nasterii:06 august 1956
Stagiul de cotizare: 24 ani
Alte date:pensie invaliditate grad III
Intrebare:Buna....ziua,
Presupun ca va fi zi cand veti citi acest mail.
Va multumesc pentru ca m-ati bagat in seama, sa zic asa.....Eu am o problema mai speciala, pe care vreau s-o rezolv, incet, incet, dupa care, negresit o sa-i sfatuiesc / invat poate, si pe altii sa-si ceara drepturile.....
De un an sunt pensionata pentru invaliditate, gradul III, ca pentru II trebuie sa respiri mai rar spre deloc.....Am 53 de ani si de la 10 luni...adica de 52 de ani, sufar de sechele dupa poliomielita....Am o pareza m.inf.dr, care devine din ce in ce mai severa......Ma rog...nu asta e problema....ci ca in tara asta nimeni nu-ti spune ce drepturi ai....Eu am 24 ani vechime pe cartea de munca, am un handicap locomotor pentru care nu am solicitat niciodata certificat, mi s-a parut imoral sa cer, eu care de bine, de rau, stateam pe picioarele mele si la coada la comisie erau oameni in carucior, fara maini...care si asteptau randul...si care fusesera refuzati cu un an inainte...ei bine, mi s-a parut imoral, mi-a fost teama ca ma bate dumnezeu....
Acum, de cand stau acasa, ma uit pe net...si ma uit.....si ce gasesc? ca nimeni nu stie in Romanica cati bolnavi de polio avem, ca...numeni nu stie de sindromul post polio, ca nimeni nu stie de sindromul overuse...adica iti fortezi ce mai ai bun, pana la suprasolicitare(cum am facut eu cu piciorul sanatos, care acum e mai bolnav decat ala "prost")...si am mai gasit...ca daca ai handicap mediu sau accentuat(iar poliomielita se incadreaza aici) , si stagiul de cotizare complet, poti sa te pensionezi anticipat......de ce trebuie sa gasesc eu singura asta pe net????? am avut noroc.....copiii mei mi-au dat calculatorul care lor le-a prisosit...eu stiu engleza, m-am descurcat si am aflat...dar daca nu????? te duci ca o vita la "comisie", inca 10 ani, sa te milogesti, ca nu poti sa mergi?????????
Imi cer iertare pentru agresivitate....dar eu sunt cat de cat o femeie instruita si mai pot intelege cate ceva....dar dupa mine...sunt atat de multi......si pot spune ca am avut si am un noroc imens cu familia mea care ma sustine si material si moral, dar restul?????
Daca ati citit pana aici, va multumesc....Voi reveni cu "solutia", in august...
Cu stima, Violeta Nistor
Re: ce drepturi am
Scris de: la pensie la data: 07/31/2009 3:54am
Regretam ca nu am putut sa citim mesajul dv decat dupa 2 zile dar anumite imprejurari, pe care nu le invocam pentru a nu fi interpretate gresit, ne impiedica sa fim mai promti.
Mesajul dv ne-a impresionat si va felicitam pentru hotararea dv de a ajuta si pe altii care din punct de vedere al informarii sunt mai dezavantajati decat dv. Din acelasi sentiment am conceput si noi acest site. Vom fi bucurosi sa ne spuneti cum ati rezolvat situatia si prin aceasta vom afla si noi si vizitatorii site-ului o solutie la un caz asemanator.
In ceeace priveste drepturile dv pe care credem ca acum le cunoasteti, dupa interpretarea noastra a legii pensiilor, sunt urmatoarele :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in 06 august 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Conform art 47 din legea 19/2000 persoanele cu handicap au dreptul la reducerea (anticiparea are alt sens in prevederile legii) varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare astfel :
a) Cei cu handicap grav au dreptul la reducerea cu 15 ani a varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare la o treime.
b) Cei cu handicap accentuat au dreptul la reducerea cu 10 ani a varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare la doua treimi.
c) Cei cu handicap mediu au dreptul la reducerea cu 10 ani a varstei de pensionare fara reducerea stagiului complet de cotizare.
In aceasta privinta gasiti detalii si in Ordinul Ministerului Muncii si Solidaritatii sociale nr 340/2001 prin care s-au aprobat Normele de aplicare ale legii 19/2000. Acest ordin il gasiti pe site-urile Caselor de pensii sau la adresa http://legislatie.just.ro/
Daca ne permiteti cateva sfaturi in privinta demersurilor dv acestea sunt:
Mai intai trebuie sa obtineti certificatul de persoana cu handicap. Avand in vedere ca handicapul este dat de poliomielita de care ati suferit credem ca este posibila obtinerea certificatului cu data de aparitie a handicapului. In aceasta privinta pe dv gradul de handicap mediu nu va avantajaza deoarece nu va reduce stagiul complet de cotizare si in acest caz nu veti putea sa beneficiati de reducerea varstei de pensionare decat la implinirea stagiului complet de cotizare de 30 ani (la care este socotita si pensia de invaliditate).
Obtinerea certificatului de handicap accentuat pe langa faptul ca va da dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani va reduce si stagiul complet de cotizare cu 10 ani adica la 20 ani, pe care il aveti deja depasit. In acest caz puteti beneficia oricand doriti de pensie la limita de varsta si in plus la calculul pensiei va fi folost stagiul complet de cotizare de 20 ani in loc de 30 ani si veti avea o pensie mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1