Subiect ""pensie la limita de varsta"" Deschis de muresan gabriela la data: 07/30/2009 3:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
"pensie la limita de varsta"
Scris de: muresan gabriela la data: 07/30/2009 3:29pm
Gen:feminin
Data nasterii:6.08.1950
Stagiul de cotizare:34 ani si 5 luni
Alte date:angajata 1.11.1975-1.05.2009
Intrebare:In perioada 1979-1991 am lucrat ca medic in cadrul Laboratorului epidemiologic(sanepid).Nu am acte si nici in cartea de munca nu sunt trecute grupa a2a de munca si sporuri(vechime ,periclitate)Nu se acorda grupa si sporurile in perioada respectiva?
Din 1991-2009 am lucrat in Laborator de analize medicale in cadrul Spitalului si din 1993 pana in prezent primesc indemnizatie de conducere.In adeverinta necesara intocmirii dosarului de pensionare e trecuta indemnizatia de conducere in perioada 1993-2001.Din aprilie 2001 nu e trecuta si mi s-a spus ca e inclusa in fluturasul de salar.Nu pierd indemnizatia intre anii 2002-2009?Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Re: "pensie la limita de varsta"
Scris de: la pensie la data: 07/31/2009 7:08am
Incadrarea in grupele de munca s-a facut conform Ordinului 50/1990 emis de Ministerul Sanatatii care a constat in intocmirea unui dosar de catre intreprinderile unde se aflau aceste locuri de munca cu toate avizele necesare inclusiv de la organelle Ministerului Sanatatii (poate colegi cu dv) care confirmau ca la acele locuri de munca noxele depaseau Normele repuplicane de protectia muncii. Deci daca dv nu aveti consemnat in carnetul de munca incadrarea in gr II de munca inseamna ca pentru laboratorul in care ati lucrat nu s-a intocmit un asemenea dosar de incadrare in gr II de munca si nu beneficiati de grupa de munca.
Este adevarat ca pentru perioada dupa aprilie 2001 nu este necesar sa mai prezentati adeverinte cu sporuri deoarece sumele pentru care ati platit CAS (Contributie pentru Asigurari Sociale) au fost transmise pe suport electronic si introduse in arhiva de date a Casei de Pensii si vor fi luate automat in calcul, ne mai tinandu-se cont de sumele inscrise in carnetul de munca. Acest fapt il puteti verifica si dv analizand Certificatele anuale cu sumele pentru care s-a platit CAS si punctajele anuale realizate, certificate pe care pana in anul 2005 Casa de Pensii le-a trimis la toti asiguratii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1