Subiect "indice corectie" Deschis de Liviu Blendea la data: 02/19/2023 9:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indice corectie
Scris de: Liviu Blendea la data: 02/19/2023 9:29am
Gen:M
Data nasterii:14.05.1959
Stagiul de cotizare:din sept. 1978
Alte date:stagiu militar 17 luni, facultate la zi 4 ani in aceasta perioada
Intrebare:O pensie calculata dupa legea noua fara Indicele de corectie va fi mai mare sau mai mica decat cea dupa legea actuala (cu Indicele de corectie) ?
Re: indice corectie
Scris de: Dan la data: 02/19/2023 2:09pm
Liviu Blendea :
Gen:M
Data nasterii:14.05.1959
Stagiul de cotizare:din sept. 1978
Alte date:stagiu militar 17 luni, facultate la zi 4 ani in aceasta perioada
Intrebare:O pensie calculata dupa legea noua fara Indicele de corectie va fi mai mare sau mai mica decat cea dupa legea actuala (cu Indicele de corectie) ?


Indicele de corectie (ultimul fiind de 1.41) creste efectiv valoarea pensiei cu 41% . Acesta valoare este data de produsul dintre punctajul mediu anual/ stagiul complet de cotizare ( 35 de ani la barbati) si valoarea punctului de pensie ( 1785 astazi).Primul factor ,adica punctajul mediu anual/stagiu complet de cotizare, depinde de salariu pe care l-ati avut si din care s-au platit cotizatiile.Dar indiferent de salariu, acest factor este invariabil in cariera unui individ. Bineinteles ca pensia dupa noua lege va fi mai mica chiar daca valoarea punctului de pensie a crescut de la 1586 ( pina in decembrie 2022) la 1785.
Presupunind ca valoarea punctajului mediu anual /stagiu de cotizare este de 0.88986 x 1785 =1588 lei, dupa noua lege, iar dupa cea veche acesti 1588 se mai inmultesc cu indicele de corectie 1.41= 2239lei.
Acesta este parerea mea , poate domnul moderator ma contrazice. Sincer as dori sa nu fie cum gindesc eu???!!!
Re: indice corectie
Scris de: GicaH la data: 02/20/2023 5:20am
Dan :
Liviu Blendea :
Gen:M
Data nasterii:14.05.1959
Stagiul de cotizare:din sept. 1978
Alte date:stagiu militar 17 luni, facultate la zi 4 ani in aceasta perioada
Intrebare:O pensie calculata dupa legea noua fara Indicele de corectie va fi mai mare sau mai mica decat cea dupa legea actuala (cu Indicele de corectie) ?


Indicele de corectie (ultimul fiind de 1.41) creste efectiv valoarea pensiei cu 41% . Acesta valoare este data de produsul dintre punctajul mediu anual/ stagiul complet de cotizare ( 35 de ani la barbati) si valoarea punctului de pensie ( 1785 astazi).Primul factor ,adica punctajul mediu anual/stagiu complet de cotizare, depinde de salariu pe care l-ati avut si din care s-au platit cotizatiile.Dar indiferent de salariu, acest factor este invariabil in cariera unui individ. Bineinteles ca pensia dupa noua lege va fi mai mica chiar daca valoarea punctului de pensie a crescut de la 1586 ( pina in decembrie 2022) la 1785.
Presupunind ca valoarea punctajului mediu anual /stagiu de cotizare este de 0.88986 x 1785 =1588 lei, dupa noua lege, iar dupa cea veche acesti 1588 se mai inmultesc cu indicele de corectie 1.41= 2239lei.
Acesta este parerea mea , poate domnul moderator ma contrazice. Sincer as dori sa nu fie cum gindesc eu???!!!


Problema este ca formula de calcul va fi diferita, se va lua in calcul punctajul total acumulat care se va înmulți cu un indicator, VPR, rezultat din impartirea valorii punctului de pensie la un număr care in legea 127/2019 era 25, si acum se pare ca vor sa il mareasca.
Deocamdata de la MMPS se zice ca se lucrează la aceasta formula, iar legea va fi publ8cata până la 31 martie a.c.
Re: indice corectie
Scris de: la pensie la data: 02/20/2023 5:30am
Nu se poate da un raspuns general valabil ci acesta depinde de fiecare caz in parte.
Noua lege a pensiilor, daca la adoptare nu i se vor modifica prevederile din proiect, sunt urmatoarele :
1. Se elimina indicele de corectie care este :
- intre anii 2011 - 2018 de minim 1,06 (crestere pensie cu 6 %) in anul 2013 si maxim 1,15 (crestere pensie cu 15 %) in anul 2018
- de 1,20 (crestere pensie cu 20 %) in anul 2019
- de 1,41 (crestere pensie cu 41 %) incepand cu anul 2020
Modificarea modului de calcul a valorii pensiilor prin introducerea conceptului de valoare de referinta in loc de valoarea punctului de pensie, care echivaleaza cu diminuarea stagiului complet de cotizare cu care se calculeaza acum punctajul mediu la 25 ani pentru toti pensionarii.
Aceasta modificare avantajaza pe cei care li s-a calculat conform actualei legi a pensiilor cu stagii complete de cotizare mai mari de 25 ani
Recalcularea pensiilor actuale cu luarea in calcul a salariilor brute in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.

In cazul domnului Blendea comparatia intre cele doua moduri de calcul este :
1. Conform actualei legislatii in cazul in care se pensioneaza in acest an
- Se calculeaza punctajul mediu cu stagiul complet de cotizare de 35 ani.
- Se calculeaza punctajul inainte de aprilie 2001 luand in calcul salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent
- Se acorda indicele de corectie de 1,41 care echivaleaza cu cresterea valorii pensiei cu 41 %
2. Conform noii legislatii in cazul in care se pensioneaza dupa intrarea in vigoare a noii pensii si prevederile acesteea nu se modifica fata de proiect :
- Se elimina indicele de corectie care echivaleaza cu diminuarea pensiei cu 41 %
- Se calculeaza valoarea pensiei cu valoarea punctului de referinta care echivaleaza cu cresterea valorii pensiei cu 40 %
- Se iau in calcul salariile brute realiate inainte de aprilie 2001. Influenta acestui mod de calcul poate fi o majorare de 10 % daca nu depune adeverinta si mai mica sau mai mare de 10 % daca depune adeverinta in functie de diferenta intre salariile brute si salariul darifar cumulat cu sporurile cu caracter permanent
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1