Subiect "La ce vârstă mă pot pensiona?" Deschis de Marcel la data: 02/20/2023 1:32pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
La ce vârstă mă pot pensiona?
Scris de: Marcel la data: 02/20/2023 1:32pm
Gen:M
Data nasterii:12.01.1968
Stagiul de cotizare:34 ani 4 luni
Alte date:Din care 8 ani 5 luni 25 zile în grupa I de suprafață (în perioada 1992 - 01.04.2001), armata 9 luni. Am absolvit facultatea la zi 5 ani.
Am locuit 30 ani în zonă afectată de poluare (Baia Mare). În perioada în care am avut grupa I, am lucrat ca inginer conducător formație de lucru, inginer șef secție - pct.1 lit.k din Legea nr 351/13.12.2022. În perioada 2001- 2007 am lucrat în același loc de muncă în minerit, la suprafață, dar încadrat în condiții normale de muncă.

Intrebare:Am rugămintea să-mi spuneți la ce vârstă pot să mă pensionez anticipat parțial, anticipat sau limită de vârstă?

Vă mulțumesc!
Re: La ce vârstă mă pot pensiona?
Scris de: la pensie la data: 02/20/2023 2:19pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 12 ianuarie 2033 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioada stagiului militar si a facultatii.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in data de 12 ianuarie 2029.
Nu beneficiati de pensie anticipata partiala, nediminuata, pentru faptul ca ati avut domiciliul in o zona cu poluare remanenta deoarece aceasta anticipare nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Beneficiati de pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani, adica in data de 12 ianuarie 2028 daca atunci aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani luand in calcul stagiul de cotizare lucrat si stagiul de cotizare suplimentar pentru grupa de munca, fara stagiile de cotizare asimilate pentru perioada stagiului militar si a facultatii,
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1