Subiect "Contributie asigurari sociale de sanatate" Deschis de Cucu Octavian-Catalin la data: 07/20/2008 3:57pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contributie asigurari sociale de sanatate
Scris de: Cucu Octavian-Catalin la data: 07/20/2008 3:57pm
Ma numesc Cucu Octavian-Catalin si sunt inca student. De la inceputul acestui an sunt beneficiar al unei pensii de urmas constituite din pensia de serviciu a tatalui meu conform Legii 223/2007. As dori sa stiu daca este legal sa mi se opreasca, de catre Casa Locala de Pensii Sector 2, Bucuresti, contributia de asigurari sociale de sanatate fara a se tine seama de OUG 150/2002, Cap. II, art. 6, alin. (1), lit. a). In eventualitatea ca retinerea contributiilor de sanatate este ilegala, va rog sa-mi spuneti pe ce cale pot recupera sumele respective. Mentionez ca am 23 de ani si nu realizez venituri din munca.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: Contributie asigurari sociale de sanatate
Scris de: la pensie la data: 07/21/2008 5:55am
Din punct de vedere legal retinerea este legala iar in rest nu mai comentam, acest forum nefiind locul potrivit.

Baza legala este urmatoarea:
-Prin Hotararea Guvernului Romaniei nr 1579/2007 privind modificarea normelor metodologie de aplicarea a legii 571/2003 privind Codul fiscal se stabileste ca incepand din 1 ianuarie 2008 impozitul lunar de 16 % aferent venitului din pensii se aplica sumelor din pensii ce depasesc plafonul de 1000 lei (aceasta modificare constituie o continuare a prevederilor codului fiscal din 2007 care avea un plafon de 900 lei)

-Cum nici CNAS nu putea ramane datoare prin Ordinul 617/13 august 2007 al Presedintelui Casei Nationale a Asigurarilor de Sanatate publicat in M O nr 649/24 septembrie 2007 la Sectiunea 6. Venituri realizate din pensii Art 17 se prevede:
”(1) Pentru pensionari contributia datorata de acestia se aplica numai la veniturile din pensiile care depasesc limita supusa impozitului pe venit prevazuta de Codul fiscal si se calculeaza pentru diferenta dintre cuantumul pensiei si aceasta limita si se vireaza odata cu plata drepturilor banesti asupra carora se calculeaza de catre cei care efectueaza plata acestor drepturi.
Acest plafon se modifica prin Codul fiscal annual.
Re: Contributie asigurari sociale de sanatate
Scris de: Cucu Octavian-Catalin la data: 07/21/2008 8:54am
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!

Cu respect,
Cucu Octavian-Catalin
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1