Subiect "grupa de munca I, II" Deschis de Dorel Bucurescu la data: 07/31/2009 12:39pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa de munca I, II
Scris de: Dorel Bucurescu la data: 07/31/2009 12:39pm
Gen:M
Data nasterii:07.03.1944
Stagiul de cotizare: din 01.02.1967 + 5 ani facultate + stagiul militar 1/2 ani dinaintea angajarii
Alte date:
Intrebare:

Conform actualizarii din 2009 a legii pensiilor:


http://www.legislatiamuncii.ro/dbimg/legea%20pensiilor%20actualizata.pdf

si anume articolelor 78, 165,

ar rezulta ca punctajul anual se majoreaza cu 50% daca ai avut grupa
I de munca, si cu 0.25% pt grupa II (nu cu 0.5 puncte, respectiv
0.25 puncte, ca pana acum).

Daca este asa, de ce nu actualizati "calculatorul" de pe site-ul
Dvs, cu care mi-am evauat si eu pensia ? (si care utilizeaza varianta
cu 0.5 puncte/an, respectiv 0.25 puncte).

Apreciez f. mult faptul ca pot sa-mi evaluez singur pensia cu
aceasta facilitate, dar as dori sa fie cat mai adevarata (si mai "la
zi") estimarea.

Cum am aproape 34 ani in gr I si 3 in gr. II, diferenta nu este
deloc neglijabila!

Cu stima,
Dorel Bucurescu
Re: grupa de munca I, II
Scris de: la pensie la data: 08/03/2009 3:16am
Cand am vazut cat de imperios ne cereti modificarea programului am fost tentati sa va amintim un proverb cu un “anumit” cal dar amintindu-ne scopul site-ului am rezistat tentatiei si vom incerca sa va dam explicatia si daca se poate sa va ajutam in continuare.
Administrarea site-ului se face benevol de un numar restrans de entuziasti care nu pot tine programul la curent cu toate modificarile care dupa cum observati si dv sunt neasteptat de numeroase.
Modificarea la care va referiti nu are aplicativitate generala si abia in 1 ianuarie 2010 va ajunge la acest stagiu. Speram ca atunci sa putem face si noi aceasta modificare.
Am verificat datele introduse de dv in program si am constatat unele erori pe care trebuie sa le corectati daca doriti o estimare cat mai exacta a pensiei.
Acestea sunt:
1.In pagina de intrare ati completat ambele casete “25 ani conditii speciale” si “Punctaj suplimentar grupa de munca” ceeace este gresit deoarece:
Caseta “25 ani conditii speciale” se completeaza numai daca ati lucrat inainte de 1 aprilie 2001 in gr I de munca iar dupa aceasta data locul dv de munca a fost echivalat cu “conditii speciale” prin legile 19/2000 sau 226/2006 si cumulate cu un stagiu eventual lucrat in conditii speciale dupa aprilie 2001 aveti un stagiu mai mare sau egal cu 25 ani in aceasta grupa.
Caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca” se completeaza numai de catre cei care beneficiaza de punctaj suplimentar conform OU 100/2008. Dar dv nu beneficiati de prevederile acestei ordonante din doua motive si anume :
- daca beneficiati de art 3 din legea 226/2006 pentru 25 ani de conditii speciale vi se reduce stagiul complet de cotizare de la 31 ani la 25 ani si nu mai beneficiati nici de prevederile OU 100/2008 nici de cele ale OU 209/2008 la care faceti dv referire cand ne cereti modificarea programului.
- celor care ies la pensie dupa 3 noiembrie 2008 nu li se mai calculeaza punctajul suplimentar conform OU 100/2008 ci conform OU/209/2008 ( cea cu 50 % pentru gr I si 25 % pentru gr II).
2. Deoarece sporul de vechime nu este calculat automat de catre programul nostru si pentru a intra in calcul trebuie sa-l introduceti dv in coloana % cumulat cu celelalte sporuri.
Acest spor se determina asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”. Pentru dv l-am determinat noi si este urmatorul:
Intre februarie 1972 – ianuarie 1977 3 %
Intre februarie 1977 – ianuarie 1982 5 %
Intre februarie 1982 – august 1983 7 %
Intre septembrie 1983 – ianuarie 1987 12 %
Intre februarie 1987 – martie 1992 15 %
3. In anul 2003 sumele pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate la 5 salarii medii pe economie adica la 26418600 lei iar dv pe cateva luni din acest an ati completat sume mai mari. Reveniti si completati suma de mai sus. Aceasta limitare o veti gasi si in certificatul pe care l-ati primit de la Casa de Pensii cu sumele platite si punctajul realizat pe acest an.
4.Daca ne puteti permite un sfat v-am sfatui urmatoarele :
Sa cereti sa nu fiti incadrat in art 3 din legea 226/2006 care paradoxal este mai dezavantajos decat iesirea la pensie la limita la varsta normal prin incadrarea in art 41 din legea 19/2000. Argumentele sunt urmatoarele:
Prin incadrarea in art 3 din legea 226/2006 beneficiati de reducerea cu 15 ani a varstei de pensionare la limita de varsta adica la varsta de 48 ani de care nu ati beneficiat si de reducerea stagiului complet de cotizare de la 31 ani la 25 ani adica o crestere a pensiei cu 24 % in schimb nu mai puteti beneficia de majorarea punctajelor anuale cu 50 % pentru stagiul de gr I si cu 25 % pentru gr II . Noi nu cunoastem stagiile dv in gr I si II dar dv cunoscandu-le si cunoacand si punctajele anuale din acea perioada ( facand click pe butonul “Datele introduse” accesibil de pe oricare pagina de date) putei calcula care varianta este avantajoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1