Subiect "Cand pot iesi la pensie??" Deschis de Dima Eufrosina-Felicia la data: 03/15/2023 4:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot iesi la pensie??
Scris de: Dima Eufrosina-Felicia la data: 03/15/2023 4:51am
Gen:Feminin
Data nasterii:07.07.1968
Stagiul de cotizare:
Grupa a-I-a de munca - 12ani,6luni,12zile
Grupa a-II-a de munca - 8luni,23zile
Grupa de munca Conditii normale - 14ani,1luna

Intrebare:Cand pot iesi la pensie??
Re: Cand pot iesi la pensie??
Scris de: la pensie la data: 03/15/2023 8:20am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupele de munca, in data de 07 iulie 2031 la varsta standard de pensionare de 63 ani.
Pentru stagiul de 12 ani intregi lucrat in in gr I si stagiul de 1 an intreg lucrat in grupa II (completat cu cca 4 luni lucrate in grupa I) beneficiati de un stagiu de cotizare suplimentar de 6 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 33 ani si 7 luni
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 12 ani intregi lucrat in conditii speciale si stagiul de 1 an intreg lucrat in conditii deosebite (completat cu cca 4 luni lucrate in grupa conditii speciale) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 6 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 8 luni adica in data de 07 martie 2025, daca va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 5 luni si realizati stagiul complet de cotizare care in cazul dv este de 35 ani.
Completarea stagiului de cotizare se poate face astfel :
- Prin continuarea activitatii pe contract de munca
- Prin contract de asigurare sociala incheiat cu casa de pensii prin care se cumpara stagiu de cotizare necesar pe perioada trecuta sau viitoare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1