Subiect "Drepturi salariale pana la decizie de pensionare" Deschis de Mihaila Stefan la data: 08/03/2009 3:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Drepturi salariale pana la decizie de pensionare
Scris de: Mihaila Stefan la data: 08/03/2009 3:42am
Gen: M
Data nasterii: 07.07.2009
Stagiul de cotizare:31
Alte date:
Intrebare:pana la ce data am drepturi salariale, avand in vedere faptul ca decizia medicala are data de 22.04.2009 iar in decizia de pensionare drepturile banesti se calculeaza de la 01.05.2009. Mentionez ca in perioada 22.04-01.05.2009 am figurat in concediu medical iar unitatea la care am lucrat a facut plata pana la 22.04.2009. Va rog sa-mi spuneti si baza legala. Multumesc. Cu respect!
Re: Drepturi salariale pana la decizie de pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/04/2009 5:04am
Nu avem datele pentru a analiza situatia dv.
In principiu exista doua perioade distincte care trebuie sa se includa una in cealalta astfel:
Perioada de concediu medical care are un termen maxim de 90 zile
Perioada care include toate etapele de stabilire a pensiei de invaliditate care trebuie sa se includa in perioada de 90 zile de concediu medical.
Art 103 din legea 19/2000 prevede :
(1) Durata de acordare a indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca este de cel mult 180 de zile in interval de un an, socotit din prima zi de imbolnavire.
(2) Incepand cu a 90-a zi concediul medical se poate prelungi pana la 180 de zile, cu avizul medicului expert al asigurarilor sociale.
Decizia de incadrare in gradul de invaliditate nu este ultima etapa de solicitare a pensiei de invaliditate ci in Ordinul 340 /2001 Normele de aplicare a legii 19/2000 la cap C I punctul 14 prevede ca : „Angajatorul, în baza deciziei medicale, întocmeşte dosarul administrativ de pensionare şi apoi îl trimite în termen de 10 zile la casa de pensii teritorială”.
Pensia de invaliditate se acorda de la data depunerii dosarului de pensionare.
Art. 106 din legea 19/2000 prevede : „In cazul in care s-a emis avizul de pensionare de catre medicul expert al asigurarilor sociale, plata indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca se acorda pana la sfarsitul lunii urmatoare celei in care s-a dat avizul, fara a se depasi durata maxima de acordare a concediului medical, prevazuta de lege”.
In concluzie angajatorul trebuia sa va plateasca concediu medical pana la 01 05 2009 daca nu ati depasit durata maxima de acordare a concediului medical.
Re: Drepturi salariale pana la decizie de pensionare
Scris de: Mihaila Stefan la data: 08/26/2009 3:13am
Gen:M
Data nasterii:07.07.2009
Stagiul de cotizare:31
Alte date:
Intrebare
Mii de multumiri pentru lamuririle date la intrebarile puse. Sunt clare si concise si ajuta pe cei care nu primesc un raspuns de la autoritati
Felicitari pentru toata echipa si sa existati cat mai mult.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1