Subiect "ture de noapte,spor munca grea" Deschis de Marian la data: 03/15/2023 11:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ture de noapte,spor munca grea
Scris de: Marian la data: 03/15/2023 11:52pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:peste cateva luni urmeaza sa ies la pensie,de aceea am luat legatura cu o firma care am lucrat inainte de aprilie 2001,am facut o cerere la birou personal pentru spor de noapte ,spor de munca grea 20 la suta,(nu este grupa 2 pt ca la momentul ala nu au platit taxe la sanepid si nu stiu unde,asa mi sa spus)toate acestea pentru 9 ani de zile.Intrebarea este,o sa am ceva bani in plus cu aceasta adeverinta(mentionez ca acesti 9 ani sunt in cartea de munca )daca o sa primesc 5 lei sau 10 lei in plus la pensie nu o mai duc,cam cat sa fie cresterea pensiei?sau nu are nici un efect,multumesc
Re: ture de noapte,spor munca grea
Scris de: la pensie la data: 03/16/2023 3:52am
Adeverinta pe care o aveti are efect deoarece sporurile pentru orele de noapte si cel pentru conditiile de munca se iau in calculul punctajului pensiei si acum si in cazul recalcularii pensiei conform unei noi legi a pensiilor care este prevazut sa intre in vigoare incepand de anul viitor.
Din pacate nu putem sa apreceiem ce influenta are aceasta adeverinta la valoarea pensiei pentruca aceasta depinde de foarte multi factori pe care nu-i cunoastem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1