Subiect "oras poluat" Deschis de luci la data: 03/16/2023 7:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
oras poluat
Scris de: luci la data: 03/16/2023 7:24am
Gen:F
Data nasterii:nov 1965
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:La pensie anticipata partiala din 2022
Intrebare:(Pentru o verisoara) Persoana care a locuit min 30 de ani in municipiul Giurgiu, pentru care e posibil ca legea sa il cuprinda in lista oraselor cu poluare remanenta. Daca persoana a iesit la pensie anticipata partiala in anul 2022, si se aproba includerea acestuia in lista, persoana mai beneficiaza de reducerea cu 2 ani a varstei standard de pensionare conform art. 65 alin. (5) din legea pensiilor si poate sa treaca la limita de varsta in luna mai anul 2024?
Re: oras poluat
Scris de: luci la data: 03/16/2023 7:25am
Gen:F
Data nasterii:rectific nov 1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: oras poluat
Scris de: la pensie la data: 03/16/2023 9:05am
Actuala legislatie a pensiilor prevede ca cei care au beneficiat de pensie anticipata cu o anticipare mai mare de 2 ani nu mai pot beneficia de pensie anticpata cu anticipare de 2 ani pentru ca au avut domiciliul de minim 30 ani o zona cu poluare remanenta.
Nu cunoastem care vor fi prevederile noii legi a pensiilor care este prevazut sa intre in vigoare incepand din data de 01 ianuarie 2024 in aceasta situatie si nici daca orasul Giurgiu va face parte din localitatile cu poluare remanenta pentruca aceasta lege nu a fost definitivata inca.
Presupunem ca si dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor cei care au beneficiat de pensie anticipata cu o anticipare mai mare de 2 ani nu mai pot beneficia de pensie anticpata cu anticipare de 2 ani pentru ca au avut domiciliul de minim 30 ani o zona cu poluare remanenta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1