Subiect "legislatie" Deschis de LIVIU BLENDEA la data: 03/20/2023 5:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
legislatie
Scris de: LIVIU BLENDEA la data: 03/20/2023 5:54am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: 1)Cu respect as dori sa ma edific daca am inteles corect avantajele legii noi.
Practic pentru cine iese la pensie cu 35 ani contributie nu se schimba nimic: 35:25=1,40 (similar cu indicele de corectie 1,41)
Concluzie: cei care au peste 35 ani contributie sunt avantajati si, din contra, cei sub 35 de ani pierd.
Intrebare 2: am obtinut in fiecare luna o suma, ,,stimulente", in functie de realizari, din care s-a retinut sumele datorate. Aceste stimulenete nu sunt prevazute in legea actuala, fiind considerate nepermanente. In noua lege se vor lua in calcul ?
Multumesc mult pentru sprijin.
Re: legislatie
Scris de: la pensie la data: 03/20/2023 9:51am
La punctul 1 ati inteles gresit. In prezent punctajul mediu al pensiei nu se calculeaza impartinnd suma punctajelor anuale la numarul de ani de contributie ci la stagiul complet de cotizare care nu depinde de anii de contributie ci de data de nastere. Aceste stagii complete de cotizare se gasesc in anexa nr 5 la legea pensiilor 263/2010. Conform acestei anexe barbatii nascuti incepand cu 01 ianuarie 1950 au stagiu complet de cotizare de 35 ani indiferent de stagiu de cotizare realizat.
Este destul de complicat sa facem o analiza completa a celor care beneficiaza de modificarea modului de calcul al valorii pensiei conform noii legi a pensiilor.
In primul rand beneficiaza cei care s-au pensionat inainte de 01 ianuarie 2011 care nu au primit indice de corectie, cu o mica exceptie in cazul femeilor care s-au pensionat inainte de 01 aprilie 2001 care au stagiul complet de cotizare de 25 ani.
Deasemeni trebuie precizat ca in cazul celor care prin recalculare va rezulta o pensie mai mica nu li se diminuiaza pensia ci aceasta va fi "inghetata" o anumita perioada de timp.
Si la punctul 2 nu ati inteles tocmai corect.
Sumele indicate de dv nu sunt luate in calculul pensiei in prezent daca sunt castigate in perioada inainte de 01 aprilie 2001 iar in perioada dupa aceasta data sunt luate in calcul si acum. Urmeaza ca acestea sa fie luate in calcul, conform prevederilor noii legi a pensiilor si in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001, daca sunt dovedtite prin adeverinta.
Re: legislatie
Scris de: LIVIU BLENDEA la data: 03/21/2023 2:07am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Imi cer scuze, revin deoarece cred ca nu am expus clar problemele:
1) Ma refeream la noua lege a pensiilor ce va veni, nu la 263/2010;
2) Acele ,,stimulente" sunt dupa 2001. Problema este ca in adeverinta care am primit-o de la angajator in vederea pensionarii nu sunt cuprinse.
Multumesc
Re: legislatie
Scris de: la pensie la data: 03/21/2023 3:07am
1 Cred ca am inteles intrebarea dv.
La acest punct ati facut o comparatie intre prevederile actualei legi a pensiilor 263/2010 si prevederile presupuse ale noii legi a pensiilor. Din pacate comparatia era gresita din cauza ca nu ati inteles corect prevederile actualei legi a pensiilor si am gandit ca daca doriti sa faceti o comparatie corecta intre cele doua legi trebuie sa va aratam unde ati gresit.
2 Pentru sumele castigate dupa 01 aprilie 2001 numite de dv stimulente nu trebuie sa prezentati adeverinta nici daca pensia este calculata conform actualei legi a pensiilor si nici conform prevederilor viitoarei legi a pensiilor.
Toate datele privind sumele castigate dupa 01 aprilie 2001 au fost transmise electronic de catre angajatori catre Casa Nationala de Pensii Publice prin o situatie lunara numita REVISAL. Daca doriti aceste date le puteti obtine de la Casa de pensii prin deschiderea unui cont pe site-ul acestei institutii sau cerand la aceasta situatia "Stagiu de cotizare dupa data de 01 aprilie 2001."
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1