Subiect "Calcul pensie" Deschis de Cristiana la data: 03/20/2023 9:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Cristiana la data: 03/20/2023 9:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: In acest moment, am realizat stagiul de cotizare complet (fara facultate). La sf lunii septembrie, voi depune dosarul de pensionare anticipata parțiala. Perioada facultatii este asimilata si nu se ia in calcul la pensia anticipata partiala, iar punctajul din perioada facultatii este mic si ma defavorizeaza, scazându mi punctajul total. Este obligatoriu sa depun Diploma de facultate odata cu Cererea de pensionare, sau ulterior la solicitarea recalcularii pensiei la atingerea varstei standard de pensionare?
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 03/20/2023 10:12am
Ati inteles gresit modul de calcul al punctajului pensiei anticipate partiale. In prezent punctajul mediu al pensiei nu se calculeaza impartind suma punctajelor anuale la numarul de ani de contributie ci la stagiul complet de cotizare care nu depinde de anii de contributie sau de stagiile asimilate ci de data de nastere.
Aceste stagii complete de cotizare se gasesc in anexa nr 5 la legea pensiilor 263/2010.
Deci este recomandat ca sa depuneti la dosarul de pensie anticipata partiala si actele referitoare la perioada facultatii pentruca acestea nu influenteaza modul de calcul al pensiei anticipate partiale ci acestea vor fi luate in calcul numai la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1