Subiect "Ajutor" Deschis de diobor12@gmail.com la data: 04/18/2023 5:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ajutor
Scris de: diobor12@gmail.com la data: 04/18/2023 5:52am
Gen:F
Data nasterii 18.04.1962.
Stagiul de cotizare:0 ani
Alte date:Casnica
Intrebare: Femeia este vaduva,mama a 5 Copii. Sotul decedat la varsta de 63 de ani ,cu stagiu de 38 de ani de munca.Poate beneficia de pensie de urmas si in ce conditii ??
Multumesc de raspuns.
Re: Ajutor
Scris de: la pensie la data: 04/18/2023 10:33am
Pentru un raspuns clar erau nevoie de informatii suplimentare si din aceasta cauza va vom da un raspuns cu toate drepturile sotiei supravietuitoare :
- Sotia are dreptul la pensie de urmas dupa sotul decedat, pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare (in cazul dat la varsta de 62 ani si 3 luni) daca durata casatoriei este de minim 15 ani.
- Sotia are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, dupa sotul decedat, pe perioada in care este invalida de gradul I sau II.
- Sotia are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, dupa sotul decedat, daca decesul sotului s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli profesionale, daca nu realizeaza venituri lunare
- Sotia are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, dupa sotul decedat, timp de 6 luni de la decesul sotului daca nu se incadreaza in situatiile de mai sus si daca nu realizeaza venituri lunare.
-Sotia are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, dupa sotul decedat daca la data decesului sotului are in ingrijire unul sau mai multi copii sub varsta de 7 ani daca nu realizeaza venituri lunare.
Re: Ajutor
Scris de: Borsos Denes la data: 04/19/2023 4:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc de raspuns.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1