Subiect "Ajutor sot supravietuitor" Deschis de Aurelia la data: 04/20/2023 12:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ajutor sot supravietuitor
Scris de: Aurelia la data: 04/20/2023 12:23pm
Gen:f
Data nasterii:07.06.1960
Stagiul de cotizare:42 ani
Alte date:pensie limita de varsta
Intrebare:dacă sunt pensionara pentru limita de varsta si soțul meu este decedat, pot beneficia ca ajutor de un procent din pensia lui?
Re: Ajutor sot supravietuitor
Scris de: la pensie la data: 04/21/2023 9:42am
Conform legislatiei actuale sotul supravietuitor nu poate beneficia de propria pensie si de un procent din pensia sotului decedat.
Este prevazut ca prin inlocuirea actualei legi a pensiilor 263/2010 cu o noua lege a pensiilor sa fie prevazuta o astfel de posibilitate.
Re: Ajutor sot supravietuitor
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 04/21/2023 10:19am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Pt doamna Aurelia ! In afara de ajutorul pt inmormantare nu este alt ajutor ! Dar daca sotul dvs era pensionar sau indeplinea conditia de pensionare puteti renunta la pensia dvs si sa optati pentru pensia de urmas , dumneavoastra veti lua 50% din pensia sotului, numai daca este mai avantajos pt dvs . Daca sotul avea 1500 de lei si dvs 1000 de lei nu se merita pt ca jumatate ar fi 750 de lei ! Trebuie sa aveti 15 ani ani de casatorie sau 10 ani si sa nu va fi recasatorit. Va faceti calculele si apoi mergeti la Casa de pensii cu actele pentru trecerea de la pensia dumneavoastra la cea de urmas ! Va atasez si link ul cu aceste lamuriri ! https://www.cnpp.ro/pensia-de-urmas1
Re: Ajutor sot supravietuitor
Scris de: Livia la data: 01/04/2024 7:20am
la pensie :
Conform legislatiei actuale sotul supravietuitor nu poate beneficia de propria pensie si de un procent din pensia sotului decedat.
Este prevazut ca prin inlocuirea actualei legi a pensiilor 263/2010 cu o noua lege a pensiilor sa fie prevazuta o astfel de posibilitate.


Se pare ca in noua lege a fost uitat complet acest aspect.
Te intrebi, unde sunt banii din contributia la pensie a persoanelor care nu au apucat sa se mai bucure de pensie ?!
Re: Ajutor sot supravietuitor
Scris de: la pensie la data: 01/04/2024 7:48am
Regretam ca in aceasta privinta nu putem sa ajutam cu altceva decat cu faptul ca suntem de acord cu constatarea dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1