Subiect "calcul pensie" Deschis de Stir Ana la data: 08/04/2009 5:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Stir Ana la data: 08/04/2009 5:38am
Gen:F
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:22ani
Alte date:11 ani in gr I
Intrebare:cum se calculeaza pensia de invaliditate gr.III, avand in vedere ca am 22 de ani de munca si 11 ani de gr.I
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/04/2009 8:56am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru stagiul in grupa de munca, in anul 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceasta grupa de munca au fost echivalate fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001
Pentru stagiul de 11 ani de gr I beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care cumulat cu stagiul de cotizare rezulta un stagiu de cotizare total de 27 ani si 6 luni.
Pensia de invaliditate de gr III se calculeaza astfel :
1. Se calculeaza punctajele anuale pe perioada lucrata asemanator cu calculele punctajelor anuale pentru pensia la limita de varsta.
2. Se adauga un punctaj suplimentar conform OU 209/2008 care consta in majorarea cu 50 % a punctajelor anuale pe perioada cat ati lucrat in gr I de munca daca acesta nu a fost echivalat cu conditii speciale si pentru aceasta vi s-a redus stagiul complet de cotizare.
3. Se adauga un punctaj suplimentar de 0,4 puncte pentru fiecare an de stagiu potential acordat prin decizia de pensie de invaliditate. Dv veti primi 2 ani si 6 luni de stagiu potential.
Punctajele de la nr 1 depind de salariile si sporurile obtinute pe perioada stagiului de cotizare si pot fi calculate cu programul “Calcul pensie” de pe site-ul nostru impreuna cu punctajul de la nr 3.
Suma punctajelor de mai sus este impartita la 35 si obtineti puntajul pensiei care apoi inmultit cu valoarea punctului de pensie da valoarea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1