Subiect "pensia de urmas" Deschis de Polixenia la data: 08/04/2009 5:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia de urmas
Scris de: Polixenia la data: 08/04/2009 5:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua as dori sa stiu cum se calculeaza pensia de urmas am primit doua decizii de pensie cu doua sume diferite ,in prima decizia salariul brut era de 1550 ron ,nr puncte sustinator 1,76999,iar valoarea punctului de 697,50...cu specificatia ca in momentul in care se va primi cas -ul de la bucuresti se va recalcula...suma pensiei este in aceasta decizie de 463 ron...in a doua decizie este acelas salariu brut puncte sustinator ...2.08570..iar valoarea punctului 697,50....valoarea pensiei fiind de 546 ron...intrebarea este cum se calculeaza pensiile de urmas sotul lucrand 3o de ani in centrala nucleara la sal brut nu se adauga si vechime sporuri...si o alta intrebare daca unul din copii nu mai merge la scoala se recalculeaza pensia pentru celalalt copil?si daca da ce trebuie sa facem
Re: pensia de urmas
Scris de: la pensie la data: 08/05/2009 2:53am
Informatiile dv sunt confuze si nu putem deduce situatia reala din aceste informatii (daca sotul era pensionar la data decesului, numarul de urmasi, varsta urmasilor, etc).
Pensia de urmas(i) se calculeaza asa cum explicam noi pe forum pe pagina 1 la “Pensia de urmas”
In calculul punctajului pensiei inainte de 1 aprilie 2001 intra salariile precum si sporurile permanente primite pe aceasta perioada (cu conditia ca la dosarul de pensie sa fie anexata o adeverinta cu aceste sporuri) iar dupa aceasta data intra toate sumele primite pentru care s-a platit CAS.
Daca sotul dv nu era pensionar la data decesului trebuia sa primiti atasat acestei decizii un “Buletin de calcul” in care sunt specificate toate sumele introduse in calcul. Analizand acest bulletin de calcul puteti vedea daca a fost facut corect calculul.
Daca unul din copii are peste 16 ani si beneficiaza de pensie de urmas pentru continuarea studiilor si fie termina aceste studii fie le intrerupe nu mai are dreptul la pensie de urmas si prin aceasta scade numarul de urmasi. De la data cand acesta nu mai are dreptul la pensie de urmas pensia trebuie sa se calculeze conform numarului micsorat de urmasi. Modificarea numarului de urmasi o comunicati la Casa de Pensii care plateste pensia.
Re: pensia de urmas
Scris de: polixenia la data: 08/05/2009 5:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua revin cu mai multe detalii.la data decesului sotului 8 nov 2008 sotul meu lucra la centrala nucleara ,in luna ianuarie am depus dosarele pentru pensia copiilor de urmas ,in luna iunie am primit decizia de pensia cu suma de 463 ron cu specificatia ca perioada 01.01.2004-8.10.2008se va fructifica in momentul confirmarii cas bucuresti,in luna august am primit o alta decizie de pensie cu suma de 546 ron ,dar in decizie nu este nimic schimbat scrie ca salariul brut pe economie cunoscut la data de 28,04 2009 este de 1550 lei intrebarea mea este la acest salariu nu trebuie sa se adauge alte sporuri?
Re: pensia de urmas
Scris de: la pensie la data: 08/08/2009 12:48am
Ne pare rau dar situatia dv ramane tot confuza si ultimile precizari nu clarifica ci din contra adauga alte semne de intrebare.
Rezolvarea ramane in analiza celor doua decizii de catre cineva care cunoaste legislatia.
Salariul brut pe economie specificat de dv de 1550 lei este pe anul 2008 si nu vedem ce legatura are cu pensia de urmas care depinde de salariile defunctului nu de salariul mediu pe economie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1