Subiect "calcul pensie" Deschis de Ion Lazar la data: 08/04/2009 7:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Ion Lazar la data: 08/04/2009 7:12am
Gen:M
Data nasterii:18.01.1951
Stagiul de cotizare:38 ani si 10 luni
Alte date:Activez continuu de la data de 01.10.1970 in care sunt incluse urmatoarele perioade de activitate:
- facultatea la zi 01.10.1970 - 02.08.1973
- armata 28.09.1974 - 10.03.1975
- somaj 15.06.1992 - 04.03.1993
- activ.in gr.II 02.08.1973 - 01.09.1978
-Data iesirii la pensie de invaliditate (presupusa)-01.10.2009
-Stagiul necesar depasit – realizat prezumat=39 ani
-Stagiul complet de cotizare realizat-35 ani
-Stagiu potential (prezumat)- 6,25 ani, aduce un spor la punctajul total (44+6.25x0.6=47.75) valorificat doar prin trecerea de la pensia de invaliditate la limita de varsta (6.25x0.6=3.75).
-Punctaj total, rotunjit si estimat=44 puncte, determinat cu programul dvs.(43.90314)
-punctaj pensie de invaliditate=44/39=1.1282
Cu date din programul dvs.: Cuantumul pensiei de invaliditate=718.40x44/39=810 ron si nu sunt sigur daca am interpretat corect legea,
Intrebare: Este corect calculul cuantumului la pensia de invaliditate, dar aprecierea privind valorificarea punctajului aferent Stagiului potential doar o data cu trecerea de la pensia de invaliditate la limita de varsta?
Am observat ca la toate calculele facute anterior cu programul dvs, in afara modificarilor de corelare cu legislatia (modificarea punctului de pensie), au aparut modificari ale punctajului pensiei si estimarea acesteia…Va rugam verificati! Cu stima, Ion Lazar
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/05/2009 4:56am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 18 ianuarie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Am verificat numai unul din programele completate si anume cel intitulat Ion Lazar si nu am observat erori.
In ceeace priveste interpretarile dv ale prevederilor legii pensiilor acestea contin numeroase erori si anume:
1. La iesirea dv la pensie nu vi se acorda stagiu potential. Acesta se acorda numai celor care au stagiu de cotizare mai mic decat stagiul complet de cotizare iar dv avand stagiul de cotizare de 39 ani este mai mare decat stagiul complet de ccotizare de 35 ani. Punctajul pentru stagiul potential se acorda la pensia de invaliditate nu la cea la limita de varsta. La trecerea la pensia la limita de varsta vi se recalculeaza pensia lundu-se in calcul in perioada de pensie de invaliditate in loc de salariu, pensia de invaliditate primita.
2. Punctajul pensiei de invaliditate nu se calculeaza impartind punctajul realizat la 39 asa cum ati facut dv ci la stagiul complet de cotizare de 35 ani rezultand un punctaj de 1,25438 iar pensia va fi de 901 roni.
3. Cunoastem erorile care apar in program si suntem in curs de eliminare. Aceste erori au aparut in timpul incercarii noastre de a modifica modul de determinare al stagiului complet de cotizare care este folosit la calculul punctajului pensiei.
Calculul punctajului total realizat este corect, el nu este afectat de erorile din program.
Re: calcul pensie
Scris de: Ion Lazar la data: 08/05/2009 9:45am
Gen:M
Data nasterii:18.01.1951
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:Va multumesc pentru raspunsul clar si la obiect. Nu am avut la dispozitie instructiunile de aplicare a legii pensiilor, iar conform extrasului din lege, publicat (probabil truncheat) de “lapensie”cu subiectul “Pensia de invaliditate”, am observat neclaritatile semnalate, pe care le-am exemplificat, iar dvs.le-ati lamurit cu maxima operativitate. Mai am o problema la care va solicit lamurire: Am lucrat o perioada de timp pe santiere de constructii, de la care am adeverinte de grupa II de munca, adeverinte care nu folosesc la nimic, cumuland doar pana la 5 ani vechime.Ulterior, am aflat de la cei care au lucrat impreuna cu mine pe aceste santiere cu regim de lucru de 10 ore, ca au obtinut adeverinta de sporuri salariale “spor ore suplimentare”, certificate ca sunt extrase din statele de plata. In present, santierele respective, desfiintate si lichidate, au predat arhivele unor societati specializate.si cu interes in valorificarea informatiilor.
Intrebare:Sunt aceste adeverinte valabile la dosarul de pensie si ce trebuie cerut?
Inca o data, va multumesc. Cu stima,Ion Lazar
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/07/2009 1:41am
La calculul pensiilor pe langa salariile tarifare intra in calcul si sporurile cu caracter permanent cum ar fi: spor de santier, spor de izolare, spor de conducerea unei formatii etc, dar nu castigul pentru orele suplimentare.
Aceste adeverinte pentru sporuri se obtin de la angajator si acelea destul de greu pentru ca trebuie cautat in arhiva financiara a societatii.
Dupa cate stim noi de la societatile desfiintate au fost recuperate numai arhivele de personal nu si cele financiare si de acolo puteti obtine numai adeverinte de vechime nu si adeverinte de salarii sau sporuri.
Totusi puteti incerca sa cereti “Adeverinta privind sporurile permanente si a adausurilor la salariu”
Sporul de vechime anterior lui 1 aprilie 1992 se calculeaza automat fara a fi nevoie de adeverinta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1