Subiect "calcularea pensie" Deschis de Fesus Marta la data: 08/04/2009 7:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcularea pensie
Scris de: Fesus Marta la data: 08/04/2009 7:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog frumos sa spuneti daca eu introduc toate datele in program de calculare pensii poate apare mare diferenta la calculare
definitiva sau programul e acelas ca la oficiu de pensii.
Multumesc frumos si astept raspunsul dvs.
Re: calcularea pensie
Scris de: lapensie la data: 08/05/2009 5:27am
Daca introduceti aceleasi date care au fost luate in calcul de catre Casa de Pensii punctajul realizat ar trebui sa fie foarte apropiat. Daca nu se intampla asa ne semnalati si noi verificam unde s-a strecurat eroarea.
Re: calcularea pensie
Scris de: Fesus Marta la data: 08/06/2009 12:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Eu am introdus toate datele pentru Fesus Laszlo mie a iesit valoare 2158 lei, si am rugat o prietena care lucreaza la oficiu de pensii sa calculeaza si ia ce a calculat este 1486 lei si penalizare 2,7% va rog frumos sa verificati nu stiu de ce sant asa mare diferenta ,eu nu am introdus spor de vechime .
Multumesc frumos si va doresc o zi buna
Re: calcularea pensie
Scris de: la pensie la data: 08/07/2009 2:29am
Am verificat datele dv si am constatat urmatoarele erori.
1. Cea mai mare eroare este ca in lunile noiembrie si decembrie 1970 ati introdus gresit codul “O” (salariu orar) in loc de “L” (salariu lunar) iar salariul introdus este cel lunar .In acea perioada programul nu are limitare si ati introdus eronat in plus cca 32 puncte anuale. Daca veti face corectarea punctajul se apropie de cel corect.
2. Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”. Noi va propunem sa introduceti urmatoarele sporuri de vechime:
Intre decembrie 1972 – noiembrie 1977 3 %
Intre decembrie 1977 – noiembrie 1982 5 %
Intre decembrie 1982 – august 1983 7 %
Intre septembrie 1983 – noiembrie 1987 12 %
Intre decembrie 1987 – martie 1992 15 %
3 In iunie si iulie 2003 ati introdus salarii mai mari de 26 418 600 cat a fost limita maxima la care s-a perceput CAS in anul 2003. Aceasta eroare nu are influenta deoarece pe acea perioada programul nostru face limitarea.
4. Confirmam corectitudinea procentului de diminuare a pensiei anticipate partiale de 2,70 % care trebuie aplicata pensiei calculate cu programul nostrum.
Re: calcularea pensie
Scris de: Fesus Marta la data: 08/07/2009 4:43am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos am facut corectarile
O zi buna
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1