Subiect "Vachime" Deschis de Iancu Constantin la data: 08/04/2009 12:25pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Vachime
Scris de: Iancu Constantin la data: 08/04/2009 12:25pm
Gen:M
Data nasterii:15.06.1950
Stagiul de cotizare:31 ani si 5 luni
Alte date:Am o intreruper de 10 luni respectiv din oct. 2008 nu mai sunt angajat, nu am beneficiat nici de somaj.Pentru a obtine stagiul complet de cotizare de 35 ani as dori sa inchei un contract de asigurare sociala .
Intrebare:Daca pot sa-l inchei si retroactiv , respectiv din octombrie 2008 si ce acte i-mi trebuiesc .
Cu multumiri.
Re: Vachime
Scris de: la pensie la data: 08/05/2009 5:50am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 15 iunie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Contractul de Asigurare Sociala ca oricare alt contract de asigurare nu poate fi incheiat retroactiv.
El se incheie cu Casa de Pensii si pentru incheierea lui trebuie sa aveti actele de identificare. Credem totusi ca este bine sa aveti actele care adeveresc stagiul de cotizare pentru a fi analizate de catre functionarii Casei de Pensii pentru a va confirma stagiul de cotizare necesar completarii stagiului complet de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1