Subiect "Spor grupa de muncă" Deschis de Camelia la data: 05/20/2023 1:38pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Spor grupa de muncă
Scris de: Camelia la data: 05/20/2023 1:38pm
Gen:
Data nasterii:04.12.1960
Stagiul de cotizare:30 ani 6 luni
Alte date:
Intrebare:Vreau să fac contestație deoarece deciziile de pensionare și recalculare sunt total aiurea. Vreau să știu care este sporul care trebuie acordat la stagiu de muncă în grupa a II a de 11 ani și 3 luni plus munca în condiții deosebite de 1 an 3 luni și 22 zile. Celor de la Casa de pensii le dă un spor de 2 ani și 7 luni. Mulțumesc frumos!
Re: Spor grupa de muncă
Scris de: la pensie la data: 05/20/2023 2:35pm
Conform art 16 din legea pensiilor 3/1977, coroborat cu art 17 alin (1) din legea pensiilor 263/2010, pentru 1 an intreg lucrat in grupa II de munca inainte de 01 aprilie 2001se acorda un stagiu de cotizare suplimentar de 3 luni.
Conform art 18 litera a) din legea pensiilor 263/2010 pentru 1 an intreg lucrat in grupa conditii deosebite de munca, dupa data de 01 aprilie 2001 se acorda un stagiu de cotizare suplimentar de 4 luni.
Deci pentru stagiile de 11 ani intregi lucrati in grupa II de munca si 1 an intreg lucrat in grupa conditii deosebite de munca se acorda un stagiu total de cotizare suplimentar de 3 ani si 1 luna.
Stagiu de cotizare suplimentar de 2 ani si 7 luni se acorda pentru tagiile de 9 ani intregi lucrati in grupa II de munca si 1 an intreg lucrat in grupa conditii deosebite de munca. Deci verificati daca vi s-a recunoscut stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca de 11 ani sau 9 ani.
Re: Spor grupa de muncă
Scris de: Camelia la data: 05/20/2023 3:28pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Celor de la casa de pensii nu le iese nici adunarea simplă, când e vorba de înmulțire se pare că intră în ceață. Eu am vechime în muncă de ani și luni, lor le ies mai puține luni și scot din pălărie niște zile, habar nu am de unde. Eu m-am angajat pe 1 și am terminat munca fix la sfîrșitul unei luni, nu pe 15, nu pe 23... Nu am avut concedii fără plată. Eu nu pricep cum fac ei adunarea? Cred că se uită pe geam când introduc datele în program, altfel nu înțeleg cum le dă asemenea aberații. Conform legii ei trebuie să ia în considerare adeverințele de la angajatori atâta timp cât acestea respectă în totalitate prevederile legale. Nu casa de pensii decide cine a lucrat în grupa a II a, ei trebuie să respecte adeverințele aduse. Mulțumesc pentru răspuns. Eu calculasem 3 ani și 2 luni.
Re: Spor grupa de muncă
Scris de: GicaH la data: 05/28/2023 2:14pm
Camelia :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Celor de la casa de pensii nu le iese nici adunarea simplă, când e vorba de înmulțire se pare că intră în ceață. Eu am vechime în muncă de ani și luni, lor le ies mai puține luni și scot din pălărie niște zile, habar nu am de unde. Eu m-am angajat pe 1 și am terminat munca fix la sfîrșitul unei luni, nu pe 15, nu pe 23... Nu am avut concedii fără plată. Eu nu pricep cum fac ei adunarea? Cred că se uită pe geam când introduc datele în program, altfel nu înțeleg cum le dă asemenea aberații. Conform legii ei trebuie să ia în considerare adeverințele de la angajatori atâta timp cât acestea respectă în totalitate prevederile legale. Nu casa de pensii decide cine a lucrat în grupa a II a, ei trebuie să respecte adeverințele aduse. Mulțumesc pentru răspuns. Eu calculasem 3 ani și 2 luni.


Parerea mea este ca cei 11 ani de grupa a doua au fost calculați cu procent de 90%.
Ar trebui să verificați, dacă mai aveți copii dupa originale, procentul scris în adeverințele primite de la angajator și depuse la dosarul de pensionare și/sau temeiul legal scris în ele.
Am intalnit un caz al unui prieten în care în adeverință era scris 100%, dar dupa temeiul legal era corect 90% și atunci i s-a calculat cu 90% și avea exact ca în cazul dumneavoastră 11 ani si 3 luni lucrați în zootehnie. Totuși a fost contactat să aducă o nouă adeverință conforma, fără contradictii între temeiul legal și procentul scris în adeverință.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1