Subiect "Pensionare." Deschis de Rusu Ion la data: 08/05/2009 4:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare.
Scris de: Rusu Ion la data: 08/05/2009 4:57am
Gen:M.
Data nasterii:02-11-1950
Stagiul de cotizare:38
Alte date:5 ani in functia de strungar si 33 de ani ca sofer pe masini de persoane(autobuze,autocare din care 10 ani la r.a.t.b.)
Intrebare:Cind ma pot pensiona de drept si anticipat daca beneficiez de grupa la aceste meserii.Va multumesc.
Re: Pensionare.
Scris de: la pensie la data: 08/05/2009 6:27am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 02 noiembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Din pacate nu putem sa va spunem noi daca locurile de munca in care ati lucrat se incadreaza in grupele de munca ci aceasta trebuie sa ne-o spuneti dv dupa ce ati intrebat la intreprinderile unde ati lucrat. Aceste grupe au fost gr I si II inainte de 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupele de munca au fost numite “conditii deosebite” si “conditii speciale”. Gr I inaite de aprilie 2001 a fost echivalata fie cu conditii deosebite fie cu conditii speciale.
Deci daca reveniti si ne comunicati cele explicate mai sus va vom face in continuare calculul eventualei reduceri a varstei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1