Subiect "indicele de corectie" Deschis de Sapaceanu Livia la data: 05/23/2023 8:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indicele de corectie
Scris de: Sapaceanu Livia la data: 05/23/2023 8:41am
Gen:Feminin
Data nasterii: 15.12.1960
Stagiul de cotizare: 41, 8 luni
Alte date:
Intrebare:indice de corectie
Buna ziua,
Pe data de 23.05.2018 am depus dosarul pt. pensie anticipat fiind fortata de la serviciu, dar au hotarat sa lucrez in continuare si nu am dus incetarea contractului de munca, pt am retrage decizia era prea tarziu si nu se mai putea. In data de 24.12.2020 a avut loc incetarea Contractului de munca.tot pensie anticipata.
In data de 15.11.2022 am iesit la pensie la limita de varsta (am dus adeverinte pt. recalculare pensie), dar s-a calculat cu coeficientul din 2018. Am intrebat la Casa de pensii si mi-au spus ca se considera ca am luat pensie din 2018 dar Decizia de incetare a activitatii am depuso in 24.12. 2020 de atunci am luat pensie. Normal indicele de corctie ar trebui aplicat de cand am depus incetare activitati.
Am inteles ca se va calcula pensiile cu alta formula, sa nu mai fie diferente la pensii.
Va rog sa imi spuneti daca si dosarele vechi se vor recalcula si se va mai tine cont de acel indice de corectie

Cu stima,
Livia Sapaceanu
Re: indicele de corectie
Scris de: la pensie la data: 05/24/2023 2:11am
Calculul pensiei pentru limita de varsta s-a facut conform prevederilor legii pensiilot adica a fost aplicat indicele de corectie numai pentru punctajul realizat in perioada anterioara iesirii initiale la pensie, din anul 2018, iar pentru punctajul realizat dupa iesirea la pensie anticipata nu s-a aplicat indice de corectie.
Continuarea activitatii dupa primirea deciziei de pensie anticipata nu duce la anularea deciziei ci la suspendarea ei si din aceasta cauza nu a fost recalculata pensia la punerea in plata a acesteia.
Este in discutie o noua lege a pensiilor prin care se intentioneaza sa se recalculeze toate pensiile in plata prin eliminarea indicelui de corectie si prin modificarea modului de calcul a pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1