Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Dascal Mnodora la data: 05/26/2023 10:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Dascal Mnodora la data: 05/26/2023 10:34am
Gen:Feminin
Data nasterii:16.05.1967
Stagiul de cotizare:37 ani si 8 luni
Alte date:Lucrez fara intrerupere din data de 01.10.1985. Din data de 01.10.1985 pana la 01.10.1987 am lucrat ca sudor ,grupa II de munca. Din 01.10.1987 am lucrat doar in grupa III de munca pana in ziua de azi cand sunt activa in continuare. Locuiesc in Tg.Mures de peste 30 ani si as beneficia de reducerea de 2 ani pentru Combinatul Azomures.
Intrebare:Va rog frumos sa imi spuneti cand as putea intra in pensie anticipata, care ar fii penalizarea pe care o sa o am si v-as ruga sa imi spuneti cand se va transforma in pensie de limita de varsta. Multumesc!
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/26/2023 12:45pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca in data de 16 mai 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda pentru stagii in grupele I sau II de munca de minim 5 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 8 luni fata de varsta standard de pensionare si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 4 luni adica in data de 16 septembrie 2029.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 58 ani adica in data de 16 mai 2025. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata, pentru faptul ca ati avut domiciliul in o zona cu poluare remanenta, la varsta de 61 ani adica in data de 16 mai 2028.
Cele doua pensii anticipate partiale nu pot fi luate impreuna astfel ca sa aveti o anticipare mai mare de 5 ani sau sa obtineti o diminuare mai mica.
Puteti beneficia de pensie anticipata partiala, diminuata, in data de 16 mai 2025 si apoi pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 16 septembrie 2029. In acest caz diminuarea se calculeaza pentru o anticipare de 4 ani si 4 luni. Daca lucrati in continuare pana in data de 16 mai 2025 diminuarea va fi de 15,6 % daca pana atunci nu se modifica modul de calcul al diminuarii.
Puteti beneficia de pensie anticipata partiala, nediminuata, in data de 16 mai 2028 si apoi pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 16 septembrie 2029.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1