Subiect "Ce mai pot sa fac?" Deschis de Anda la data: 08/05/2009 11:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ce mai pot sa fac?
Scris de: Anda la data: 08/05/2009 11:36am
Gen:F
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:30ani,3luni
Alte date:facultate
Intrebare:
In primul rand va multumesc pentru raspunsul detaliat pe care l-ati dat. Sunt uimita de faptul ca salariul pentru calculul pensiei este plafonat la 3 resp 5 salarii medii pe tara. Dar unde s-a anuntat asta?Ce lege stipuleaza aceasta nedreptate? De ce nu am cerut salariu la "negru", daca mi se intampla asa ceva??Doresc in continuare sa fac o precizare. Incepand cu 1.04.2005 si pana la 1.10 2007, salariul trecut de mine este suma a doua contracte de munca ale mele, dar nu am stiut cum sa le trec decat ca suma. Jumatate din salariul acesta este trecut in cartea de munca, pentru cealalta suma am acte (pe care le-am atasat dosarului de pensie)emise de firma cu plata aferenta a tuturor obligatiilor catre stat.Din 1.10 2007 pana la 1 04 2009 cifra trecuta de mine ca salariu este cea din cartea de munca.Acum va intreb, A) cum trec salariile mele de la cele 2 firme in perioada 1.04 2005 - 1.10 2007? B)Va rog sa-mi spuneti care este legea care dezavantajeaza atat de cumplit oamenii care lucreaza atat de mult, in conditii mari de stres si raspundere?C)Citind legea pensiei de invaliditate din prezentarea dvs, inteleg ca nr de puncte s-a obtinut impartindu-se suma totala la 30ani,3 luni( stagiul lucrat de mine si trecut in decizia de pensionare).La iesirea la pensia la limita de varsta, suma se va imparti la 29ani, 6luni, in concluzie pensia la limita de varsta va fi un pic mai mare. Este corect?
Multumesc pentru raspunsurile dvs elaborate.
Re: Ce mai pot sa fac?
Scris de: la pensie la data: 08/06/2009 8:26am
Initial Art 23 din legea 19/2000 avea urmatorul continut:
alin (1) Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor o constituie:……..
alin (3) Baza de calcul prevazuta la alin. (1) si (2) nu poate depasi plafonul a de 3 ori salariul mediu brut.
Apoi alin. (3) la acest articol a fost modificat prin OU 147/ 2002 art IV alin (4) astfel:
“La stabilirea plafonului maxim al bazei de calcul al contributiei de asigurari sociale prevazut la art 23 si 24 din legea 19/2000, cu modificarile si completarilor ulterioare se are in vedere valoarea corespunzatoare a 5 salarii medii brute lunare pe economie”.
Aceasta prevedere a intrat in vigoare incepand cu 1 ianuarie 2003
In final acelasi alin (3) sa fie modificat prin legea 250/2007 art I pct 3 astfel:
"(3) Baza de calcul prevazuta la alin. (1) si (2) este venitul brut realizat lunar."
Aceasta prevedere a intrat in vigoare incepand cu 1 iulie 2007.
Limitarea se aplica indiferent ca ati lucrat la un singur loc de munca sau la mai multe.
In cazul cand se lucreaza la mai multe locuri de munca slariile se cumuleaza si se trec in coloana salarii .
Intre timp am modificat si noi programul de calcul al pensiei de pe site limitand suma ce intra in calcul la plafoanele amintite asa ca daca ati trecut sume mai mari programul ia in calcul suma limita precizata de noi in raspunsul anterior.
In privinta stagiului complet de cotizare cu care se calculeaza pensia de invaliditate acesta este acelasi cu care se calculeaza si pensia la limita de varsta adica 29 ani si 6 luni (29,5) . Pensia dv la limita de varsta va fi mai mare deoarece la calculul acesteia se are in vedere si perioada de pensie de invaliditate similar unui angajat care in aceasta perioada are salariu egal cu pensia dv de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1